Ana SayfaTürkiyeErdoğan: Koruduğumuz istikrarla küllerimizden yeniden doğduk

Erdoğan: Koruduğumuz istikrarla küllerimizden yeniden doğduk

Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni’ne katılan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin kendine güvenip, iş dünyasının önünü açtıkça bölgede itibarının arttığını belirterek, “Tesis ettiğimiz ve koruduğumuz istikrarla küllerimizden yeniden doğduk” dedi

Ödül Töreni’ne katılan Başkan Recep Tayyip Erdoğan,  “Türkiye’nin kendine güvenip, iş dünyasının önünü açtıkça bölgesinde gücü ve itibarı artan bir ülke haline gelecek. Türkiye son 16 yılda, yıllık ortalama 5.7 büyüdü. Satın alma paritesine göre dünyanın 13’üncü büyük ekonomisi haline geldi. Tesis ettiğimiz ve gözümüz gibi koruduğumuz istikrar ve güven ortamı sayesinde Türkiye, adeta küllerinden yeniden doğmuştur” dedi.

“Yeniden 92.5 milyar dolara ulaştık”

Geçtiğimiz aylarda yaşanan kur-faiz-enflasyon merkezli dalgalanmayı birilerinin milletin moralini bozmak, umudunu kırmak için kullandığını belirten  Başakan Erdoğan  Ekim ayında açılan ve kapanan şirket sayısına bakıldığında, önceki yıllardan çok daha olumlu bir orana ulaştığımızı söyledi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, “Cari işlemler dengesinde ciddi bir iyileşme var. Merkez Bankası’nın döviz rezervinin kur dalgalanmasının olduğu döneminde gerilediğini hatırlatarak, “130 milyar dolara kadar çıkmıştı. Şimdi yeniden 92.5 milyar dolara ulaştık. Çıktığımız zirveyi yakalamak ve aşmak zorundayız” dedi.

“Borçluluk diğer ülkelere göre düşük”

Kamu borç stokunun sürdürülebilirliği konusunda piyasalarda en ufak şüphe olmadığını belirten Başkan Erdoğan,  “Hanehalkı borcunun milli gelire oranı Türkiye’de yüzde 16. Bu oran diğer ülkelere göre düşük. Zaman zaman yanlış iddialarla istismar edilen bireysel krediler konusunda da ülke olarak biz gayet iyi durumdayız”dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,691TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz