Ana SayfaTürkiyeErdoğan: Kürt sorunu denilen meseleyi çözdük

Erdoğan: Kürt sorunu denilen meseleyi çözdük

Ekonomik gelişmeler ve siyasal gündemle ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kürt sorunu denilen meseleyi çözdük” dedi.

TBMM’nin yeni yasama yılının açılış oturumunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan kritik mesajlar verdi. Erdoğan, yeni anayasanın 2023’te millete verilecek en güzel hediye olduğunu söyledi. ‘Kürt sorunu denilen meseleyi çözdük’ diyen Erdoğan, MB rezervlerinin 122 milyar dolara ulaştığını, ‘fahiş fiyat’ tartışmasında da fiyatları keyfiyetlerine göre belirleyen firmaların üzerine gideceklerini kaydetti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), 76 günlük aranın ardından yeni yasama yılı mesaisine başlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27. Dönem 5. Yasama Yılı’nın açılış programında milletvekillerine hitap etti.

Burada önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan’ın gündeminde yeni anayasa çalışmaları, ‘Kürt sorunu’ tartışmaları, iç ve dış politika, ekonomideki gelişmeler, Merkez Bankası rezervleri, enflasyon ve fahiş fiyatla mücadele vardı.

55 dakikalık konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yapan Erdoğan, partilere yeni anayasa çağrısında bulundu. Erdoğan ekonomideki gelişmeleri değerlendirirken, “Ekonominin de sorumluluğu bize aittir. Merkez Bankası rezervleri de 122 milyar dolar seviyesine ulaştı” dedi. Erdoğan “Kürt sorunu denen meseleyi biz çözdük” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Malazgirt Zaferi’nden beri bu topraklardaki varlığımızın sürmesi için emek veren şehitlerimizi, gazilerimi rahmetle anıyorum. Meclis’imiz iki defa gazilik ünvanı ile müşeref olmuştur. 15 Temmuz’da Meclisimiz kirli ellerin bu kutlu çatıya değmesine izin vermemiştir. Her biri diğerinden daha yoğun geçen yasama yıllarında ülkelerine hizmet eden vekillerimizin gayretleri hürmetle tarihe kaydedilmiştir.

Milletimiz şunu artık çok iyi biliyor; TBMM’nin ışıkları açık ise, milletvekilleri çalışıyor ise Allah’ın izni ile bu milletin sırtı yere gelmez. Son yıllarda üretkenliği daha da artan Meclisimizin 2023 hedefleri ve 2053 vizyonu için elinden geleni yapacağından şüphe duymuyorum. Yeni anayasanın başarı ile hayata geçirileceğini umut ediyorum.

YENİ ANAYASA 2023’ÜN EN GÜZEL HEDİYESİ OLACAK

Partiler anayasa tekliflerini kamuoyu ile paylaşmalı. Yeni anayasa milletimize verebileceğimiz en güzel 2023 hediyesi olacaktır. Anayasa teklifimize destek ve katkı verecek herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

AZERBAYCAN’IN KARABAĞ ZAFERİ

30 yıldır işgal altında olan Azerbaycan toprakları ve Karabağ yeniden özgürlüğüne kavuştu. Biz de Azerbaycanlı kardeşlerimizin sevincine ortak olduk. Önümüzdeki haftalarda inşallah Azerbaycanlı kardeşlerimiz ile yeniden bir araya geleceğiz. Karabağ savaşı ve sonrasında yaşananlar bizim için bir turnusol kağıdı olmuştur.

Akdeniz’deki hak ve menfaatlerimizi korurken Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin iki devletli çözüm yolunda attığı adımlara destek olduk. Kapalı Maraş’ın açılması başta olmak üzere pek çok konuda adım attık, atmaya da devam edeceğiz.

NEW YORK’TAKİ TÜRKEVİ

New York’ta açılışını yaptığımız Türkevi tüm dost ve kardeşlerimize de hizmet verecektir. Türkiye’nin bölgeye olan bağını koparmaya çalışmak kimsenin haddi de, hakkı da değildir.

SURİYE KRİZİ VE MÜLTECİ SORUNU

Suriye krizi karşısında uluslararası toplumun ne kadar aciz olduğunu hep birlikte gördük. Akdeniz’in karanlık sularında her yıl kaç kişinin hayatını kaybettiğinin istatistiği dahi tutulmuyor. Hiç kimsenin mutlak bir güvenlik ve refah fanusu içinde yaşamadığı, herkesin bu dünyanın bir parçası olduğu zamanla daha iyi anlaşılacaktır.

PARÇALANARAK GÜÇLENEMEYİZ

Hiçbirimiz için başka bir Türkiye yok. Hiçbirimiz için başka vatan yok. Hiçbirimiz için başka gelecek yok. Parçalanarak güçlenemeyiz. Husumeti körükleyerek kardeşliği kökleştiremeyiz.

DEAŞ bahanesi ile bölgenin altını üstüne getirenlerin hiçbiri de bu örgüt ile fiilen mücadele etmemiştir. Sadece Türkiye DEAŞ denen karanlık örgüt ile sahada karşı karşıya gelmiş, şişirilen balonu patlatmıştır.

KÜRT SORUNU DENİLEN MESELEYİ ÇÖZDÜK

Adına ‘Kürt sorunu’ denilen meseleyi, hak ve özgürlüklerden kalkınmaya kadar tüm boyutlarıyla çözdük. Bunu hala istismar konusu yapmak isteyenlerin maskelerini de aynı şekilde düşüreceğiz.

MB REZERVLERİ

Ekonominin sorumluluğu da bize aittir. Birilerinin sürekli nerede diye sordukları Merkez Bankası rezervimiz 122 milyar dolara ulaştı. Arz talep dengesinin bozulduğu, enflasyon tehdidinin küresel çapta arttığı belirsizliklerin çoğaldığı bir dönemdeyiz. IMG, dünya bankası ciddi bir yönetim krizi içinde.

Türkiye bu zorlu dönemde güçlü kalmayı başaran hatta gücünü artıran az sayıdaki ülkelerden biridir. Sağlık alanında vatandaşlarımı için gereken her hizmet gecikmeden ve herhangi bir aksamaya meydan verilmeden sunulmuştur.

Türkiye ekonomisinin ayakta kalması, üretimin kesintisiz sürmesi, istihdamın korunması için tüm kesimlere destek verdik. Bundan sonra da ihtiyaç halinde her kesimin yanında yer almaya, gereken destekleri sağlamaya devam edeceğiz.

YÜZDE 9’LUK BÜYÜME TAHMİNİ

2021 yılını inşallah yüzde 9’luk bir büyüme ile kapatmayı öngörüyoruz. Türkiye OECD ülkeleri arasında, salgın öncesi döneme göre istihdamını artıran sayılı devletlerden biridir. 2021 yılı için belirlediğimiz 211 milyar dolarlık ihracat hedefimizin çok üzerine çıkacağımız anlaşılıyor. İhracatımızın, ithalatımızı karşılama oranı da oldukça iyi bir noktaya geldi. Organize sanayi bölgelerinin sayısı geçtiğimiz yıl tamamlanan 14 yerle birlikte 325’e çıktı.

ENFLASYONU TEK HANEYE DÜŞÜRECEĞİZ

Enflasyon sorununu göz ardı etmiyoruz. Türkiye enflasyon ile ilk defa karşılaşan bir ülke değil. Makroekonomik ve yapısal düzenlemelerle enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız.

FAHİŞ FİYAT MESAJI

Gıda tarafında gerek kuraklık, gerek girdi maliyetlerin etkisini azaltacak tedbirler alıyoruz. Bunlardan biri de fahiş fiyatlara karşı erken uyarı sistemidir. Rekabeti bozan, piyasadaki hakim durumunu kötüye kullanan, fiyatları keyfiyetlerine göre belirleyenlerin üzerine de kararlılıkla gideceğiz.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,705TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri