Ana SayfaTürkiyeErdoğan-Putin görüşmesinde dikkat çeken büyük çantanın anlamı ne?

Erdoğan-Putin görüşmesinde dikkat çeken büyük çantanın anlamı ne?

İdlib’de Rusya’nın desteğini alan Esed rejimi ile çatışmaya dönüşen gerilimin masaya yatırıldığı Erdoğan-Putin görüşmesi yaklaşık 3 saat sürdü. Havalimanında açıklama yapmayan Cumhurbaşkanı’nın uçağa binişinde iki evrak çantası ve bir büyük çanta dikkat çekti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2 saat 40 dakika süren görüşmesi sona erdi.

İki lider görüşme öncesinde gazetecilere kısa bir açıklama yaptı.

Rusya lideri Putin, İdlib’de 34 askerin şehit olduğu saldırıya ilişkin olarak, “Saldırıda Türk askerinin orada olduğu bilinmiyordu. Hayatını kaybeden askerler için taziyelerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı. Putin, “Suriye ordusunun gerçekten ciddi kayıpları var. Tüm bunlardan dolayı bu olayın bir daha tekrarlanmaması, Türk Rus ilişkilerine zarar vermemesi için görüşmelere devam etmemizde fayda var.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Bu görüşmeyi Türkiye’de yapacaktık ama sizin buradaki çalışmalarınız nedeniyle görüşmeyi burada gerçekleştiriyoruz. Bu görüşme büyük önem arz ediyor. Bölge sıkıntılı. Dünyanın gözü burada. Burada alacağımız kararların bölgeyi ve ülkelerimizi rahatlayacağına inanıyorum. Türkiye-Rusya ilişkilerinin tavan yaptığı bir dönemi yaşıyoruz.

Dikkat çeken büyük çanta

Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki bakanlarla birlikte Moskova’ya hareket etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve MİT Başkanı Hakan Fidan eşlik etti. Erdoğan, havalimanında açıklama yapmazken, uçağa binişte 2 evrak çantası ile bir büyük çanta dikkat çekti. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri