Ana SayfaTürkiyeErdoğan: Savunma yeteneklerimizi Nijerya ile paylaşmaya hazırız

Erdoğan: Savunma yeteneklerimizi Nijerya ile paylaşmaya hazırız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı Buhari ile birlikte düzenlediği basın toplantısında “Takdir toplayan imkan ve kabiliyetlerimizi Nijerya’yla paylaşmaya hazırız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resmi ziyaret amacıyla Nijerya’ya gitti. Burada Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari ile görüşen Erdoğan, daha sonra ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Erdoğan, Nijerya ile Türkiye’nin iş birliğinin daha ileri götürülmesinde kararlı olduklarını belirtti. Erdoğan açıklamasında Nijerya’da meydana gelen terör ve şiddet olaylarına değinerek “Savunma sanayi ve güvenlik alanlarında dünya çapında takdir toplayan imkan ve kabiliyetlerimizi Nijerya’yla paylaşmaya hazırız. Terörle mücadelede sergilediğimiz bu hassasiyetin Nijerya makamları nezdinde de karşılık bulacağına eminim” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

“2 gün önce Sokoto eyaletinde bir pazar yerine düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve tüm Nijerya halkına baş sağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyorum. 5 yıl aradan sonra Nijerya’ya gerçekleştirdiğim bu resmi ziyaretin ilişkilerimizi bir üst düzeye çıkaracağına inanıyorum.

‘ÖNÜMÜZDEKİ YIL DİPLOMATİK İLİŞKİLERİMİZİN 60. YILI’

Az önce çeşitli alanlarda imzalamış olduğumuz anlaşmalar ziyaretimizi taçlandırmıştır. Cumhurbaşkanı Sayın Buhari ile gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde Türkiye Nijerya ilişkilerini tüm cepheleriyle gözden geçirdik. Münasebetlerimizi her alanda nasıl daha ileriye taşıyabileceğimize ilişkin fikir teadisinde bulunduk. İşbirliğimizi derinleştirmek hususunda aynı kararlılığı paylaştığımızı memnuniyetle müşahade ettik. Önümüzdeki yıl, diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 60. yıl dönümünü idrak edeceğiz.

Nijerya’nın Afrika kıtasında barışın, istikrarın ve ekonomik kalkınmanın tesisi yönünde gösterdiği çabalar takdire şayandır.

‘AFRİKA’DA BÜYÜKELÇİLİKLERİMİZİN SAYISI 43′ ULAŞTI’

Kıtanın üretim merkezi konumundaki Nijerya ile geçtiğimiz yıl ticaret hacmimiz 2 milyar doları buldu. Stratejik ortaklık temelinde şekillenen Afrika ile ilişkilerimize mevcut ziyaretlerimizle ivme kazandırıyoruz. Afrika’daki büyükelçiliklerimizin sayısı 43’e ulaştı. 21-22 Ekim’de 3. Afrika İşbirliği Forum’unu İstanbul’da gerçekleştireceğiz. Ardından 17-18 Aralık’ta İstanbul’da 3. Türkiye-Afrika ortaklık zirvesine ev sahipliği yapacağız.

Nijerya ile iş birliğimizi her alanda daha ileri taşımaya kararlıyız.

Pek çok Nijeryalı gencin Türkiye ve KKTC üniversitelerinde eğitim görmesinden ve bundan dolayı da Türkiye burslarından faydalanmasından özellikle mutluluk duyuyoruz.

Türkiye olarak dost ve kardeşimiz Nijerya’daki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Terör örgütleri, silahlı çeteler ve deniz haydutlarıyla mücadele yürüten Nijerya ile askeri savunma ve güvenlik konularındaki iş birliğini güçlendiriyoruz.

‘KABİLİYETLERİMİZİ PAYLAŞMAYA HAZIRIZ’

Savunma sanayi ve güvenlik alanlarında dünya çapında takdir toplayan imkan ve kabiliyetlerimizi Nijerya’yla paylaşmaya hazırız. Terörle mücadelede sergilediğimiz bu hassasiyetin Nijerya makamları nezdinde de karşılık bulacağına eminim.

Malumunuz Türkiye’de uzun yıllardır PKK, PYD, FETÖ, DEAŞ başta olmak üzere çeşitli sayıda terör örgütüyle mücadele ettik. 15 Temmuz hain darbe girişiminin faili FETÖ’nün Nijerya’da sürdürdüğü yasa dışı faaliyetler hakkında Nijerya makamlarıyla gerekli bilgi paylaşımlarında bulunmaya devam ediyoruz.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,684TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri