Ana SayfaTürkiyeErdoğan sonrası dönem, iktidar savaşları ve Süleyman Soylu gerçeği

Erdoğan sonrası dönem, iktidar savaşları ve Süleyman Soylu gerçeği

Süleyman Soylu Erdoğan sonrası dönem için nasıl bir hazırlık içinde. Ruşen Çakır'dan tartışmalı analiz geldi.

Erdoğan sonrası dönemde Meral Akşener hatta Ali Babacan ile sağın yeniden yapılanması için mi çalışıyor? Gazeteci Ruşen Çakır Süleyman Soylu gerçeğini analiz etti.

İşte Ruşen Çakır’ın Mesyascope adlı YouTube kanalında yayınladığı Süleyman Soyul analizi…

Süleyman soylu azarlayan, meydan okuyan, güvenlik üzerine kendiyi inşa eden bir siyasetçi. Şahin bir pozisyonda. Kendini tavizsiz çıkışlarla var etmeye çalışan biri. Şu an AK Parti’de Cumhurbaşkanı Erdoğan dışında varlığı belli olan yegane kişi.

Süleyman Soylu’nun istifasının kabul edilmemesinin ardından ben onun AK Parti dışında bir gelecek inşa etmesinin mümkün olmadığını söyledi. Erdoğan sonrası partiyi iktidarda tutacak bir perspektife sahip olduğunu düşünmediğimi ifade ettim. Aynı görüşümü muhafaza ediyorum. Ama bir Süleyman Soylu gerçeğini kabul etmek gerekiyor. 

İktidar cephesinde Erdoğan’dan sonra hatta kimi durumda Erdoğan’dan daha etkili ve başarılı biçimde eski tip siyaseti yapan biri. Nedir eski siyaset. İnsanlarla tek tek konuşarak, dokunarak siyaset. Gezerek siyaset.

Bütün Türkiye’de istediği yere ulaşabilen bunu strateji olarak benimsemiş biri.

Soylu medyayla doğrudan ilişki kuran, gazetecilerle ilişki kuran birisi. Bunu AK Parti’de yapan çok kişi yok. Erdoğan’dan çekiniyorlar herhalde. Medya kendilerim iktidar alanı açmak isteyen siyasetçilerin başvuracağı ilk mecra.

İktidar savaşları

Süleyman Soylu bir odaksa Berat Albayrak da başka bir odak. Aralarında çok ciddi rekabetler olduğu söyleniyor. Sosyal medyada tarafların hem kendi propagandalarını yaptıkları hem de karış tarafı yıpratıcı propagandalar yaptıklarını görüyoruz.

İstifa olayında gördük ki Soylu’nun sosyal medyadaki destekçilerinin sayısı hiç de az değil.

Erdoğan sonrası dönem

Erdoğan’dan sonra AK Parti’yi kim kontrol edecek? Erdoğan’dan sonra eğer AK Parti’nin bir geleceği olacaksa ne Süleyman Soylu ne Berat Albayrak AK Parti’yi ileriye taşıyabilecek kişiler değil.

Süleyman Soylu’nun yeni bir oluşumun kurucu lideri olarak değil başkalarıyla beraber belki yeni bir oluşumun başlatma hazırlığı yaptığını düşünebiliriz.

Bana daha mantıklı gelen, Süleyman Soylu’nun varolan siyasi hareketlerin içinde daha sonrası için kendine bir yer açma çalışması olarak da görmek lazım.

İlk olarak akla gelen MHP. MHP ile Soylu’nun söylemleri örtüşüyor. İstifa olayınca Devlet Bahçeli ona açıkça sahip çıktı. Soylu Bahçeli’nin olduğu zamanda ya da Bahçeli’den sonraki bir zamnda MHP’de etkili bir konumda olabilir.

Soylu otoriter bir rejimin bir soraki lideri olarak kendini hazırlamak istiyor. Ama erdoğan sonraki süreçte Türkiye’nin yeni bir tek adamla yola devam edeceğini sanmıyorum.

Erdoğan sonrası dönemde Meral Akşener hatta belki Ali Babacan ile sağın yeniden yapılanması için çalışabilir. Soylu sağın yeniden yapılanması için şimdiden çalışıyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri