Ana Sayfa Türkiye Erdoğan sonrası dönem, iktidar savaşları ve gerçeği

Erdoğan sonrası dönem, iktidar savaşları ve Süleyman Soylu gerçeği

Süleyman Soylu Erdoğan sonrası dönem için nasıl bir hazırlık içinde. Ruşen Çakır'dan tartışmalı analiz geldi.

Erdoğan sonrası dönemde Meral Akşener hatta Ali Babacan ile sağın yeniden yapılanması için mi çalışıyor? Gazeteci Ruşen Çakır gerçeğini analiz etti.

İşte Ruşen Çakır’ın Mesyascope adlı YouTube kanalında yayınladığı Süleyman Soyul analizi…

Süleyman soylu azarlayan, meydan okuyan, güvenlik üzerine kendiyi inşa eden bir siyasetçi. Şahin bir pozisyonda. Kendini tavizsiz çıkışlarla var etmeye çalışan biri. Şu an AK Parti’de dışında varlığı belli olan yegane kişi.

Süleyman Soylu’nun istifasının kabul edilmemesinin ardından ben onun AK Parti dışında bir gelecek inşa etmesinin mümkün olmadığını söyledi. Erdoğan sonrası partiyi iktidarda tutacak bir perspektife sahip olduğunu düşünmediğimi ifade ettim. Aynı görüşümü muhafaza ediyorum. Ama bir Süleyman Soylu gerçeğini kabul etmek gerekiyor. 

İktidar cephesinde Erdoğan’dan sonra hatta kimi durumda Erdoğan’dan daha etkili ve başarılı biçimde eski tip siyaseti yapan biri. Nedir eski siyaset. İnsanlarla tek tek konuşarak, dokunarak siyaset. Gezerek siyaset.

Bütün Türkiye’de istediği yere ulaşabilen bunu strateji olarak benimsemiş biri.

Soylu medyayla doğrudan ilişki kuran, gazetecilerle ilişki kuran birisi. Bunu AK Parti’de yapan çok kişi yok. Erdoğan’dan çekiniyorlar herhalde. Medya kendilerim iktidar alanı açmak isteyen siyasetçilerin başvuracağı ilk mecra.

İktidar savaşları

Süleyman Soylu bir odaksa Berat Albayrak da başka bir odak. Aralarında çok ciddi rekabetler olduğu söyleniyor. Sosyal medyada tarafların hem kendi propagandalarını yaptıkları hem de karış tarafı yıpratıcı propagandalar yaptıklarını görüyoruz.

İstifa olayında gördük ki Soylu’nun sosyal medyadaki destekçilerinin sayısı hiç de az değil.

Erdoğan sonrası dönem

Erdoğan’dan sonra AK Parti’yi kim kontrol edecek? Erdoğan’dan sonra eğer AK Parti’nin bir geleceği olacaksa ne Süleyman Soylu ne Berat Albayrak AK Parti’yi ileriye taşıyabilecek kişiler değil.

Süleyman Soylu’nun yeni bir oluşumun kurucu lideri olarak değil başkalarıyla beraber belki yeni bir oluşumun başlatma hazırlığı yaptığını düşünebiliriz.

Bana daha mantıklı gelen, Süleyman Soylu’nun varolan siyasi hareketlerin içinde daha sonrası için kendine bir yer açma çalışması olarak da görmek lazım.

İlk olarak akla gelen MHP. MHP ile Soylu’nun söylemleri örtüşüyor. İstifa olayınca Devlet Bahçeli ona açıkça sahip çıktı. Soylu Bahçeli’nin olduğu zamanda ya da Bahçeli’den sonraki bir zamnda MHP’de etkili bir konumda olabilir.

Soylu otoriter bir rejimin bir soraki lideri olarak kendini hazırlamak istiyor. Ama erdoğan sonraki süreçte Türkiye’nin yeni bir tek adamla yola devam edeceğini sanmıyorum.

Erdoğan sonrası dönemde Meral Akşener hatta belki Ali Babacan ile sağın yeniden yapılanması için çalışabilir. Soylu sağın yeniden yapılanması için şimdiden çalışıyor.

Takip Et

20,536BeğenenlerBeğen
17,592TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Demokrat Parti’den Gelecek Partisi’ne hayırlı olsun ziyareti

Demokrat Partisi Genel Başkanı ve yönetimi Çarşamba günü saat 12.00’de Genel Başkanı ’na hayırlı olsun ziyaretinde bulunacağı...

Gelecek Partisi’nde Üsküdar Gençliği Kürşat Sefa Duvan’a emanet

Saha ve kongre faaliyetlerini sürdüren Gelecek Partisi, İstanbul'da teşkilatlanma çalışmalarına da devam ediyor. Ana kademe kurucu il ve ilçe başkanlarının yanı sıra...

Varank’tan açılmayan fabrikalar hakkında açıklama: Sehven yazılmış

Erdoğan, önceki gün ‘dev açılış’ adlı altında Antep’te 300 fabrikanın toplu açılışını gerçekleştirdi. Açılışta yaptığı konuşmada 15 milyarlık yatırımla hizmete giren fabrikalarda, 45 bin...

Erdoğan’ın kuzeninden sert tepki: Bu adamın kime çalıştığını artık çözmemiz lazım

Melih Gökçek’in bugün yaptığı ve sosyal medyanın gündemine oturan, Canan Kaftancıoğlu’na da saldıran ırkçı paylaşımı büyük tepki topladı. CHP...

Editörün Seçtikleri

Kavuk aslında Perinçek’e gitmeliydi! Esprileriyle kırdı geçirdi

Habertürk ekranlarında Mehmet Akif Ersoy’un sunduğu “Nedir Ne Değildir” adlı programda dikkat çeken diyaloglar yaşandı. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu...

En Şık Benim Burcu Karabıyık kimdir? Kaç yaşında?

12. Bölümüyle bugün yayınlandı. TV 8’in moda yarışması ’in yeni yarışmacısı da merak konusu. En...

Gelecek Partisi’nde Ankara İl Kongresi 2 Ekim’de

Geçtiğimiz ay göreve Feramuz Üstün'ün gelmesiyle adeta atağa kalkan Gelecek Partisi Ankara teşkilatı, saha ve teşkilatlanma çalışmalarının yanı sıra kongre sürecinde de...

Ahmet Davutoğlu, ölüm yıl dönümünde Neşet Ertaş’ı andı

Davutoğlu, ölüm yıl dönümünde ünlü türkücü Neşet Ertaş’ı unutmadı. Davutoğlu, yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

İnönü’nün kızı: Babamın yatağının üzerinde “Allah’ın dediği olur” yazılıydı

Türkiye’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker, “Babamın yatak odasında, yatağının üzerinde Türkçe ‘Allah’ın dediği olur’ yazılıydı. Ben doğduğum zaman o odada ilk...