Ana SayfaTürkiyeErdoğan sonrasına hazırlananlar bizi bir tehdit olarak gördü!

Erdoğan sonrasına hazırlananlar bizi bir tehdit olarak gördü!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Yeniçağ Yotube kanalında Orhan Uğuroğlu’na konuştu. Davutoğlu, AKP’den ayrılış sürecini anlatırken, partide Erdoğan sonrasına hazırlananlar olduğunu belirtti.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Yeniçağ TV’de Orhan Uğuroğlu’na özel açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, AKP’den ayrılış sürecini açıklarken, “AKP içinde kendini liderliğe hazırlayanlar, Erdoğan sonrasına hazırlananlar bizi bir tehdit olarak gördü. Şimdi beni saf dışı bırakanlar birbirleri ile mücadele ediyor.” şeklinde konuşması dikkat çekti.

Ahmet Davutoğlu’nun bu açıklamaları, AKP içerisinde Pelikan adıyla bilinen ve Davutoğlu’nun başbakanlıktan ayrılmasında etkili olan yapıyı akla getirdi. Davutoğlu’nun söz konusu ifadeleri, “AKP’de Pelikan karşıtı bir yapı mı var” sorusuna neden olurken, iktidara yakın bazı kaynaklardan edinilen bilgilere göre ise Erdoğan sonrasına hazırlanan yapının Pelikan olduğu belirtildi. 

Davutoğlu, Suriye’de Erdoğan’ın talimatı dışında bir politika izlemediğini belirterek, “İlgili Bakanlara ve hasseten Sayın Erdoğan’a soruyorum; onların emir ve talimatları dışında ben bir politika belirleyip ülkeyi zarara sokmuşsam işte ben buradayım” dedi.

İktidarın Suriye politikalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı dışında bir politika izlemediğini ifade eden Gelecek Partisi lideri, “Sayın Erdoğan’a soruyorum; onların emir ve talimatları dışında ben bir politika belirleyip ülkeyi zarara sokmuşsam işte ben buradayım. Çıksınlar desinler ki ‘Davutoğlu şu uygulamaları yaptı ve ülkeyi zarara soktu’ ifadelerini kullandı.

Davutoğlu’nun açıklamalarından ilgili kısım şu şekilde:

“Suriye’de yanlış giden bir şeyleri bizim üzerimize yıkmak siyasi ahlaksızlıktır. Devlet edebinden yoksunluktur. Adnan Menderes asıldığında Hasan Polatkan “Benim bir şeyden haberim yok” dememiştir”

Yine bana yüklendiler

“Burada benim özellikle söyleyeceğim şey hepimiz benzer ithamlarla karşılaşabiliriz. Ben Dışişleri Baş danışmanıydım o zaman da Bakan’dan çok bana yüklenildi. Dışişleri Bakanı oldum yine bana yüklendiler”

“Ben çıkıp da ‘Ya bu ülkede başbakan da var’ demedim. Başbakan olduğumda Suriye dosyasını sordum. Bir gün MGK toplantıları Bakanlar Kurulu toplantılar, gizlidir, kayıtlara geçmiştir. Ben çok erken vakitlerde Dışişleri Bakanı olarak Suriye’de yapılması gerekenleri söyledim. O günler söylediklerim yapılmadığı için Suriye’de buraya gelindi”

Hiçbir zaman Cumhurbaşkanından habersiz bir karar alınmadı. Ben Türkiye’nin bu konuda suç işlediği görüşünde de değilim. Bütün bir ülkeyi zan altında bırakmak istiyorlar. Esad halkından bir milyon insanı katletti. Halkın üçte ikisini yerinden etti. O suçlu değil.

Suriye’de Erdoğan’ın talimatı dışında bir politika izlemedim

“Sayın Erdoğan’a, Sayın Gül’e, Genelkurmay Başkanıma, benim dönemimde görev yapan, ilgili Bakanlara ve hasseten Sayın Erdoğan’a soruyorum; onların emir ve talimatları dışında ben bir politika belirleyip ülkeyi zarara sokmuşsam işte ben buradayım. Çıksınlar desinler ki “Davutoğlu şu şu uygulamaları yaptı ve ülkeyi zarara soktu”

Ben Sayın Erdoğan’a hitaben söylüyorum. Eğer bunu demiyorsanız çıkın bütün bu politikaları sahiplenin. Prestij kazandığınız durumlarda öne çıkmanız, halk tarafından eleştiri konu olan durumları başkalarına yıkmanız size yakışmaz”

Davutoğlu’nun konuşmasından öne çıkan diğer başlıklar şöyle oldu:

Türkiye’nin en seçkin isimleriyle istişarelerde bulunduk. Gelecek Partisi’nde öyle bir kurucular kurulu oluşturduk ki Türkiye’nin bütün renkleri var. En tutarlı muhalefeti Gelecek Partisi yapıyor kanaati oluştu. Biz bir düşünce klübü değiliz, alandayız. Konya’da karşılanışım herhangi bir siyasi hareketin herhangi bir şehirde yapabileceği en geniş katılımı aldı.

İddiamız tek başına iktidar olmaktır, iddiamız Meclis’te çoğunluğa sahip olmaktır, iddiamız Cumhurbaşkanlığı makamında bir Gelecek Partili’nin olmasıdır, iddiamız milletin gönlünde taht kurmaktır.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,711TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri