Ana SayfaTürkiyeErdoğan: Trump'ın mesajı beni üzdü ancak sonrasında ortak kararlar aldık

Erdoğan: Trump’ın mesajı beni üzdü ancak sonrasında ortak kararlar aldık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile dün gece gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin detaylarını anlattı. Erdoğan, “Sosyal medyadan paylaştığı mesajlar beni üzdü ancak Trump ile ortak kararlar aldık. Dün akşamki görüşme müspetti” diye konuştu.

AK Parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’yi hedef alan tehdidi için, “Trump’ın sosyal medya hesabından verilen bir takım mesajlar beni ve arkadaşlarımı üzdü” diye konuştu.

Erdoğan, Trump ile görüşmesine ilişkin ise “Dün akşam müspet bir görüşme yaptık. Bizim tarafımızdan Suriye’de oluşturulacak güvenli bölge teyit edildi. Trump’la tarihi öneme sahip bir anlayış birliğine vardığımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Trump ABD’nin Suriye’deki askerlerini çekeceğini bize söyledi

Sayın Trump’ın Suriye meselesinde farklı yaklaşımlar içerisinde olduğunu görmekten memnuniyet duyduk. Fiilen sahaya yansımadı. Geçtiğimiz ay Sayın Trump ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Sayın başkan Amerika’nın Suriye’deki askerleri çekeceğini bize ifade etti. Fakat, dün Sayın Trump’ın sosyal medya hesabından verilen bir takım mesajlar beni ve arkadaşlarımı üzdü. Dün gece bu meseleleri kendisiyle telefonda konuştuk. Gayet müspet bir görüşme oldu.

Erdoğan: PKK kendisine tabii olayanlara zulmediyor Trump’a bunu söyledik

Kendisi Amerikan askerlerini Suriye’den çekilme kararını teyit etti. Güvenli bölge konusu 20 mil olarak kendisi tarafından da ifade edildi. Bu da 30 kilometreyi aşkın bir derinlikte bir güvenli bölge. Suriye’de hiçbir etnik ve dini grup gözetmeden herkese kucak açtığımızı PKK YPG’nin kendisine tabi olmayan tüm gruplara zulmettiğini ifade ettik. Bunların belgelerini de kendi danışmanlarına verdiğimizi kendisine söyledik. İkili ticaret hacmimizi 75 milyar dolara çıkarma hedefimiz doğrultusunda daha hızlı adımlar atma konusunda karara vardık

Erdoğan: Kürt kardeşlerimiz oyuna gelmeyin

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu ülkede yaşayan herkesin Türk’ü ile Kürt’ü ile Arap’ı ile tüm kardeşlerimizin devletidir. Hangi inanç grubundan olursa olsun hepsinin devletidir. Biz ülkemizde asla bu tür ayrımcılıklara müsaade etmedik bundan sonra da etmeyiz. Kürt kardeşlerimize sesleniyorum bu oyuna gelmeyin. PKK’nın desteğindeki terörden beslenen siyasi partilere onların yandaşlarına oylarınızı vererek zai etmeyin.Türkiye Kürt kardeşlerimizin de devletidir. Bize Suriye’de niye varsınız diyenler oluyor Bay Kemal gibi. Bize Irak’la niye ilgileniyorsunuz diyenler oluyor Bay Kemal gibi tarih bilmezler cinsini cibiliyetini bilmezler bu işten anlamazlar.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz