Ana SayfaTürkiyeErdoğan: Yeni bir anayasayı tartışmanın vakti geldi

Erdoğan: Yeni bir anayasayı tartışmanın vakti geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün gerçekleşen kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Yeni bir anayasayı tartışmanın vakti geldi

Cumhur İttifakı’ndaki ortağı MHP ile yeni anayasa konusunda görüş birliğine vardıklarını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türkiye’de sorunların kaynağının 1960’dan beri darbeciler tarafından yapılan Anayasalar olduğu ortadadır. Bunun için daha önce yeni bir anayasa girişiminde bulunmuştuk. Anayasa çalışması milletin gözü önünde ve tüm temsilcilerinin katılımı ile olmalıdır ve milletin takdirine sunulması gereklidir. Ülkemizin bu fırsatı kaçırmasından üzgünüz. Belki de ülkemizde yeni bir anayasa tartışması başlamalıdır. Cumhur İttifakı’ndaki ortağımızla yeni Anayasa konusunda görüş birliğine vardık. Belki de şimdi Türkiye’nin tekrar yeni bir anayasayı tartışmasının vakti gelmiştir. Cumhur İttifakı’ndaki ortağımızla yeni Anayasa için harekete geçebiliriz. Şeffaf şekilde gerçekleştirilmesi ve ortaya çıkan metnin de mutlaka milletin takdirine sunulması gerekir.”

Her kim ‘bu ülkede yeni reforma ihtiyaç yoktur’ derse o kişi Türkiye’den de dünyadan da toplumdan da bihaberdir

“Reform dediğimiz değişim gündemi dinamik bir süreci ifade ediyor. Bizim görevimiz, milletimizin değişen şartlarına ve beklentilerine göre yeni reform süreci oluşturmaktır. Geçmişte bırakınız dünya ile rekabet etmeyi, kendi vatandaşlarının asgari ihtiyaçlarını karşılamayacak bir ülkenin ihtiyaçlarıyla bugünküler bir olabilir mi? Avrupa’dan ABD’ye, Asya’dan Afrika’ya kadar köklü siyasi ekonomik çalkantılar yaşanırken, Türkiye’nin olduğu yerde çakılı kalması düşünülemez.

İnşallah bu defa küresel siyasi ve ekonomik değişimin önünden giderek hedeflerimize ulaşacağız. Ülkemiz bu amaçla her alanda bölgesel ve liderlik politikası izlemektedir. Hukuki ve ekonomik reform paketlerinin hazırlıklarını bir süre önce başlatmıştık. Dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmelerin detaylı analizi dışında birçok kurumla görüşmeler yapıldı. Her kesimin ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayacak taslaklar ortaya çıktı. Bu taslakları kendi içimizdeki kurumlarla ve ittifakımızla nihai aşamaya getireceğiz.”

Yüz yüze eğitim

Yüz yüze eğitim için de tarih veren Cumhurbaşkanı, “Köy okullarında 15 Şubat’ta eğitim öğretimin başlamasını kararlaştırdık. 8-12. sınıflar ile ilkokul ve özel okullardaki eğitim 1 Mart’tan itibaren eğitim öğretimin kademeli başlaması için çalışmalar yürütülecek” diye konuştu.

 

Gıda fiyatlarındaki artış

Gıda ürünlerinde fiyat farklarının ekonomik süreçlerle izah edilemeyecek seviyeye çıkması bizi de rahatsız ediyor. 3-5 aç gözlü tüccarın milletimize ekmeğini zehir etmesine izin veremeyiz. Kuraklığın bazı bölgelerde üretimi düşürmesi tüm dünyada gıda fiyatlarını hareketlendirdi.

Yılın ikinci yarısında gıda fiyatlarındaki oynaklığın azalacağını düşünüyoruz. Öncelikle gıdada piyasa denetimini kararlılıkla uygulamaya devam edeceğimizin altını çizmek istiyorum.  Erken uyarı sistemi kurarak çok hızlı bir karar alma mekanizması oluşturacağız. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,684TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri