Ana SayfaTürkiyeBir yılda üçüncü kez mi? Erdoğan’a Merkez Bankası Başkanı dayanmıyor

Bir yılda üçüncü kez mi? Erdoğan’a Merkez Bankası Başkanı dayanmıyor

Erdoğan’ın istediği zamanda, istediği kadar faiz indirmediği için Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’nun görevden alınacağı konuşuluyor. Eğer bu gerçekleşirse, son 12 ayda Merkez Bankası Başkanı üçüncü kez değişmiş olacak.

Ülkenin para politikasını neredeyse tek başına belirleyen bir konumda olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerin arefesinde oy kaybını yavaşlatmak için yüksek faizle, yanlış yöntemlerle mücadelesini sürdürüyor. Bu arada Erdoğan’ın para politikasına her müdahalesinde Türk lirası da değer kaybediyor.

Ankara’da kulisler Kavcıoğlu’nun görevden alınmasının an meselesi olduğunu konuşurken, Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’ndan da ilginç bir iddia geldi. 

Davutoğlu: Değişirse hiç şaşırmam

Merkez Bankası Başkanı değişirse hiç şaşırmam. Hazine ve Maliye Bakanı olarak Sayın Elvan, Berat Albayrak’tan aldığı mirasla davranmamalı. Enflasyonu dizginlemek için vergiden feragat ettin de niye Cumhurbaşkanına bu politika yanlıştır deme cesaretini göstermiyorsun? Berat Albayrak’ın seviyesine düşmek kimseye nasip olmaz. Bundan sonra da nasip olmaz. O cehaletin dibidir. Bizim bıraktığımız dönemin Merkez Bankası’nın rezervlerine baksınlar. Sayın Naci Ağbal, Berat Albayrak’ın mirasının ne olduğunu anlatsın.

Millette yetkiyi verdi. 3 sene 3 ay oldu, Merkez Banka faizi şu anda Avrupa’nın hala en yüksek faizi. Üstelik Merkez Bankası faizini yüzde 1 düşürdüler, Hazine’nin borçlanma faizi yüzde 1,5 arttı. Hazine’nin toplam borcuna bakın onun üzerine yüzde 1,5 faiz eklendiğini düşünün sonuç ortada. Merkez Bankası faizini düşürünce devletin borçlanma maliyetinin yükselmesi de manidar bir sonuçtur. bunların da takdirini halkımız kuşkusuz yapıyor.

Kavcıoğlu o zaman doktora öğrencisiydi

Sayın Merkez Bankası Başkanı, ben ders verirken doktora öğrencisiydi. Bu sözleri orada söylese onu üniversitede ekonomi okumaya geri gönderirdim. Finansal risk ile güvenlik riskini ayırt edemeyen bir Merkez Bankası Başkanı var. 2016’da Türkiye’nin finansal riski 236’ydı. Şimdi 428. Bunu okuyamayan Merkez Bankası Başkanı nasıl görev yapar. Bütün unvanlarını geri almak lazım. Bereket herhangi bir dünya platformuna çıkmıyorlar, rezil olurlar. Müteahhitleri örnek vermesi bilinçaltını gösteriyor. Onların kârının, faizin ne olacağı konusu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri