Ana Sayfa Türkiye Erdoğan'dan yeni ittifak ziyareti! İşte o ikili zirvenin arka planı ve Saadet'in...

Erdoğan’dan yeni ittifak ziyareti! İşte o ikili zirvenin arka planı ve Saadet’in ilk tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Saadet Partisi'nden Oğuzhan Asıltürk'ü ziyareti Ankara'da gündemi hareketlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Saadet Partisi’nden Oğuzhan Asıltürk’ü ziyareti Ankara’da gündemi hareketlendirdi. Siyaset gündemi bu buluşmayı Erdoğan’ın yeni ittifak arayışı olarak yorumladı. Erdoğan da bu minvalde açıklamalar yaptı. Saadet Partisi’nden de sert bir açıklama geldi.

İşte T24 adlı internet sitesinde görüşmeye ilişkin yapılan o analiz haber…

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kendisinin de içinde yetiştiği Milli Görüş hareketinin siyasi örgütü Saadet Partisi’nin Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asıltürk’ü ziyareti, ‘seçim ittifakı yolunda bir arayış’ olarak yorumlandı. Erdoğan da, halen Milli Görüş hareketinin önde gelen isimlerinden olan 86 yaşındaki Asiltürk’ü ziyaretine ilişkin olarak yöneltilen soruları yanıtlarken, ‘ittifak arayışı’ yorumlarını doğruladı.

Erdoğan bugün (8 Ocak Cuma) gazetecilerin Asıltürk’ü evinde ziyaretiyle ilgili sorusuna “Sayın Asiltürk benim büyüğümdür. Benim ziyaretim hem bir nezaket ziyareti. (Hem de) Seçim ittifakı mı olur… Biz bir yalnızlığı hissetmememiz lazım. Buna benzer görüşmeleri bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz” yanıtını verdi.

Saadet Partili kaynaklar T24’e, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Oğuzhan Asiltürk’ü sivil plakayla ve evinde ziyaret etmesini ‘Milli Görüş hukukuna bir vurgu’ olarak yorumladılar.

Milli Görüş’ten kopuş süreci

Erdoğan, Milli Görüş hareketi içinde ‘Yenilikçi-Gelenekçi’ ayrışmasının tarafı olmuş ve ‘yenilikçi’ kanattan isimlerle birlikte Milli Görüş çizgisinden ayrılmıştı. Refah Partisi’nin, 28 Şubat sürecinde 1998 yılında kapatılmasının ardından kurulan Fazilet Partisi’nin de kapatılması üzerine Necmettin Erbakan liderliğindeki Milli Görüş hareketi Saadet Partisi’ni kurarken; Erdoğan ve -başta Abdullah Gül ve Bülent Arınç olmak üzere- arkadaşları 14 Ağustos 2001’de AKP’yi kurdular.

Erdoğan’ın “Milli Görüş gömleğini çıkardık” sözlerine Erbakan’ın yanıtı, “Bush’u ziyaret etti, Bush’a muavin oldu. ABD Yahudi lobisinden cesaret madalyası aldı. Ne büyük şeref! John’s Üniversitesi’nde kendisine fahri doktorluk unvanı verildi. Bu unvan esnasında kendisine yeni gömleğini giydirdiler” oldu.

Saadet’te ‘Asiltürk’e ziyaret’ yorumları

Saadet Partili kaynaklar, Temel Karamollaoğlu’nun partinin genel başkanı olduğunu, ayrılış döneminde ‘Yenilikçiler’e en katı muhalefeti sergileyen isim olduğuna işaret ettikleri Asiltürk’ün ise halen Milli Görüş çizgisinin lideri olduğunu kaydettiler.

Asiltürk’ün zaman zaman Erdoğan’ı ziyaret ettiğini, bu ziyaretlerinde KHK’lılar sorunu, ekonomi ve anayasa konularında tavsiyelerde bulunduğunu belirten Saadet Partili kaynaklar, “Ama bu görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkmamıştı. Erdoğan’ın sivil plakanın ifade ettiği kimlikle bu ziyareti yapması önemli” dediler.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun buluşmadan haberi olduğunu belirten kaynaklar, Yüksek İstişare Kurulu dışında da parti içindeki Genel İdare Kurulu, Başkanlık Divanı gibi temel yönetim mekanizmalarının görüşleri alınmadan Asiltürk’ün tek başına hareket etmesinin mümkün olmadığını dile getirdiler.

Diğer yandan, Temel Karamollaoğlu ile Oğuzhan Asiltürk’ün dünür ilişkisi içinde de olduğuna işaret eden ve ‘Saadet Partisi yönetiminde ilk kez ‘emanetçi’ bir görüntü vermeyerek özgül bir ağırlık yaratan’ Karamollaoğlu’na rağmen bir karar alınmasının beklenmesinin doğru olmayacağına vurgu yaptılar. Aynı kaynaklar, Karamollaoğlu’na rağmen belirlenecek bir çizginin Saadet Partisi içinde ciddi bir kırılma yaratabileceğine işaret ettiler.

Saadet kaynakları; erken seçim tartışmalarının da yapıldığı bir dönemde Asiltürk ve Erdoğan’ın baş başa yaptığı görüşme öncesi fotoğraf verilmesini de, ‘AKP’nin planlaması’ olarak yorumladılar. Diğer yandan, Saadet Partisi içinde, AKP ile birlikte hareket edilmesini isteyenlerin olduğu da konuşuluyor.

“Saadet’in eklemlenmek gibi bir ahlakı yoktur”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya’nın attığı tweet’ler de olası Cumhur İttifak’ına dahil olma meselesine Saadet’in nasıl baktığını ortaya koydu.

Kaya “Ezenlere değil ezilenlere nefes olmaktır muradımız. Saadet Partisi bulunduğu yeri birlikte inşaya talip olur. Eklemlenmek gibi bir gündemi ve ahlakı yoktur” dedi

Candan Yıldız/T24

Takip Et

20,375BeğenenlerBeğen
17,675TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Flaş! Flaş! AK Parti’den Selçuk Özdağ açıklaması

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, bugün evinin önünde 5 kişinin silahlı sopalı saldırısına uğradı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül saldırıyı kınayan bir mesaj...

MHP İlçe Başkanı’ndan Selçuk Özdağ için alçak sözler

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, bugün evinin önünde 5 kişinin silahlı sopalı saldırısına uğradı. CHP'den İYİ Parti'ye Saadet'ten DEVA Partisi'ne, HDP'ye bütün...

Davutoğlu’ndan Selçuk Özdağ açıklaması: Bu saldırı siyasi terördür, sorumluluk Cumhurbaşkanı’ndadır!

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a yapılan silahlı, sopalı saldırının ardından Genel Başkan Ahmet Davutoğlu, flaş açıklamalarda bulundu.

HDP’den Selçuk Özdağ açıklaması: Saldırının sorumlusu toplumu kutuplaştıran ve gerginlik yaratan iktidar bloğudur

HDP, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'ın silahlı saldırıya uğradığı, darp edildiği olayı sert şekilde kınadı. Tuncer Bakırhan imzasıyla yayınlanan açıklamada, saldırının AK...

Editörün Seçtikleri

Gelecek Partisi’nin ardından CHP de güçlendirilmiş parlamenter sistem modelini hazırladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hem kendisinin hem de parti yöneticilerinin dillendirdiği 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem' modelinin resmi çalışma olarak hazırlanması talimatını verdi.

Gelecek Partisi’nden sürpriz ziyaret! Selçuk Özdağ bugün neden Sabah gazetesindeydi?

Selçuk Özdağ ve Okan Müderrisoğlu bugün büyük bir demokratik olgunluk örneği göstererek bir araya geldiler. Sabah gazetesinin Gelecek Partisi'ne karşı tutumu malum. Ancak Gelecek Partisi...

Şok eden ayrıntı! Erdoğan’a aşıyı Ekrem İmamoğlu mu vurdu? İmamoğlu’ndan jet açıklama

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan halkı yüreklendirmek için hastaneye giderek aşı oldu. Ancak Erdoğan yerine sosyal medyanın gündeminde Ekrem İmamoğlu oturdu. İşte Ekrem İmamoğlu'nun Twitter'da gündem...

MHP İlçe Başkanı’ndan Selçuk Özdağ için alçak sözler

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, bugün evinin önünde 5 kişinin silahlı sopalı saldırısına uğradı. CHP'den İYİ Parti'ye Saadet'ten DEVA Partisi'ne, HDP'ye bütün...

Dağıtılamayan maskelerden kayıp aşılara…

Akif Beki, bugün kaleme aldığı köşe yazısında iktidarın politikalarını sert sözlerle eleştirdi. "Berat Albayrak’ın giderken söylediklerine katılmamak elde değil. 'At izi it...