Ana SayfaTürkiyeİşte Erdoğan'ı parti parti dolaşmaya mecbur bırakan anket

İşte Erdoğan’ı parti parti dolaşmaya mecbur bırakan anket

MAK Danışmanlık'ın son anketi AK Parti yönetiminde büyük rahatsızlık yaratacağa benziyor. Anketler Erdoğan'ın neden ittifakı genişletmek için büyük bir çaba harcadığını da gösteriyor.

MAK Danışmanlık’ın son anketi AK Parti yönetiminde büyük rahatsızlık yaratacağa benziyor. Anketler bir bakıma Erdoğan’ın neden ittifakı genişletmek için büyük bir çaba harcadığını da gösteriyor.

AK Parti’nin oyu 32

MAK’ın ocak ayında yaptığı son seçim anketinin sonuçlarını açıkladı. Ankette HDP ve MHP’nin baraj altı kaldığı görünürken İYİ Parti’nin oy oranındaki artış dikkat çekti. Söz konusu ankette AK Parti yüzde 32 olarak tespit edilirken CHP’nin aldığı oy oranı ise yüzde 24,9 oldu. Cumhur İttifakı ise yüzde 50 seviyesine çok uzak kaldı.

MAK araştırma şirketi 2021’in ilk anket sonuçlarını açıkladı. Ankette gazeteci ve siyasilere yapılan saldırılar da vatandaşa soruldu. Saldırıya ilişkin vatandaşların yüzde 28’i ülkenin yeniden kardeş kavgasına sürüklenmesinden endişe duyduğunu belirtirken yüzde 41’i ise “Münferit olaylar” olarak yorumladı.Ankette partilerin aldığı olası oy oranları da dikkat çekti.

MAK’ın 14-26 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirdiği anketin sonuçlarına göre, “Yarım genel seçim olsa” başlığı altında vatandaşlara hangi partiye oy verecekleri soruldu. Vatandaşın yüzde 32,2’si tercihini AK Parti’den yana kullandı. CHP yüzde 22,5, İYİ Parti yüzde 12,3 oy alırken, baraj altında kalan HDP yüzde 8, MHP ise yüzde 7,7 oy aldı. Ankette kararsızların oranı yüzde 10 çıktı.

Kararsızların oylarının dağıtılmasıyla Erdoğan liderliğindeki AK Parti yüzde 35,6, Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olduğu CHP yüzde 24,9, Meral Akşener’in liderlik ettiği İYİ Parti yüzde 13,6 oy oranına yükseliyor. HDP’nin yüzde 8,9, Devlet Bahçeli’nin MHP’si yüzde 8,5 oy oranına ulaşarak seçim barajı altında kaldı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri