Ana SayfaTürkiyeErdoğan'ı yanıltan kim? Fahrettin Altun'dan geç gelen açıklama

Erdoğan’ı yanıltan kim? Fahrettin Altun’dan geç gelen açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Nobel ödüllerini eleştirirken kullandığı “Türkiye’den teröriste ödül vermişlerdir” şeklindeki ifade gözlerin Fahrettin Altun’a çevrilmesine neden oldu. Erdoğan Peter Handke’ye Nobel verilmesini eleştirirken tartışma yaratan ifadeler kullandı. Akıllara Türkiye’de Nobel almış iki isim geldi. Biri 2006 yılındaki Nobel edebiyat ödülüyle Orhan Pamuk diğeri de 2015 Nobel kimya ödülünü kazanan Aziz Sancar. Erdoğan bu iki isimden birini mi kastetmişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan kastettiği kişinin Aziz Sancar olmadığını o konuşmada bizzat belirtti. Aziz Sancar için ayrı bir parantez açtı ve “Örneğin Aziz Sancar hocamıza vermiş oldukları ödül gibi orada tartışılacak herhangi bir şey söz konusu değil. Niye ilmiyle bir defa temayüz etmiş olan bir hocamızdır. Eyvallah biz de alkışlarız” dedi.

Erdoğan’ın Aziz Sancar’ı eleştirinin dışında tutmasının ardından gözler Orhan Pamuk’a çevrilmişti. Konuya saatler sonra müdahil olan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Erdoğan’ın kastettiği kişinin Orhan Pamuk olmadığını açıkladı.

Fahrettin Altun’dan açıklama

İletişim Başkanı Fahrettin Altun Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Sayın Cumhurbaşkanımızın bugünkü konuşmasında yer alan ‘Türkiye’den teröriste ödül vermişlerdir’ şeklindeki ifadeleri herhangi bir şekilde sayın Orhan Pamuk’a yönelik değildir. Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye düşmanı ideolojik yaklaşımları ve terör faaliyetleri bilindiği halde Nobel’e aday gösterilen ya da farklı uluslararası örgütlerce ödüllendirilen isimleri kastetmiştir. Cumhurbaşkanımız burada esasen Avrupalı kurum ve kuruluşların ideolojik yaklaşımlara dayanan ödül sistemlerini eleştirmiş, ırkçılığı ve terörizmi ödüllendiren iki yüzlülüğe vurgu yapmıştır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan tam olarak ne dedi?

“Küresel barış ve istikrarı tehdit eden bu meselenin en büyük sorumluları, İslam nefretini bir oy aracı olarak kullanan siyasetçiler, nefret söylemini ifade özgürlüğü adı altında normalleştiren medya ve mevcut yapılarıyla günümüz sorunlarına çözüm getiremeyen uluslararası örgütlerdir. Komşumuz Suriye’deki milyonlarca insanın feryadını 9 yıldır duymazdan gelen uluslararası toplum, bu suskunluğuyla en büyük darbeyi İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde yer alan değerlere vurmuştur. 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde, Nobel Edebiyat Ödülü’nün Bosna Hersek’te yaşanan soykırımı inkar eden ve savaş suçlularını savunan ırkçı bir şahsa verilmesi, insan hakları ihlallerinin ödüllendirilmesinden başka hiçbir anlam taşıyamayacaktır.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz