Ana SayfaTürkiyeErdoğan'ın 10 büyükelçi çıkışı blöf mü strateji mi? Mustafa Mente'nin analizine dikkat

Erdoğan’ın 10 büyükelçi çıkışı blöf mü strateji mi? Mustafa Mente’nin analizine dikkat

Osman Kavala’nın tahliyesi için 10 ülkenin büyükelçileri ortak bir bildiriye imza attı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu hamleye o kadar kızdı ki Türkiye’nin gündemi bir anda ‘persona non grata’ söylemleriyle altüst oldu. Afrika ülkelerine ziyaretler yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir anda Türkiye’nin en fazla ticaret hacmine sahip 10 ülkesine tavrı ne anlama geliyor?

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İletişim Başkanı Mustafa Mente, Erdoğan’ın istenmeyen adam ilan ettiği büyükelçilerin ülkeleriyle Türkiye arasındaki ticaret hacmini açıkladı. Ardından da “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı blöf mü, strateji mi” diye sordu.

İşte Mustafa Mente’nin twitter’dan yayınladığı kısa ancak derin o analizi:

1. Büyükelçilerinin kovulması talimatı verilen 10 ülke Türkiye’nin ihracat, turizm ve yabancı sermaye rakamları içinde neyi ifade eder, CB Erdoğan’ın geliştirdiği alternatifler nerelerdir? Blöf mü, strateji mi?

2. ABD, Almanya, Fransa, Hollanda, Danimarka, Finlandiya, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda bu yılki ihracatımızın % 25,44’ünu satın alıyorlar. Almanya 1., ABD 2., Fransa 7., Hollanda 8. en büyük pazarımız.

3. CB Erdoğan 10 gelişmiş ülkenin büyükelçilerinin istenmediğini Afrika seyahatinde açıkladı. CB Erdoğan’ın en son ziyaret ettiği Angola, Togo ve Nijerya’nın ihracatımızdaki payı % 0,58. Yani neredeyse istatistiki hata düzeyindeler.

4. Turizm için verilerin sağlıklı olması açısından pandemi öncesi 2019 rakamlarından bakarsak; on ülke gelen turistin % 19,6’sını oluşturuyor. Nijerya, Togo ve Angola’nın olduğu diğer diğer Afrika ülkeleri grubu ise % 0,07’lik bir paya sahip.

5. Türkiye’deki yabancı sermaye stokuna baktığımızda ise 2002 yılından bu yana ülkeye 170 milyar USD doğrudan yabancı sermaye girmiş. Bu stokun % 36,20’sini bu 10 ülke oluşturuyor. Son gidilen üç Afrika ülkesinin Türkiye’de kayıtlara giren herhangi bir yatırımı yok.

6. Türkiye ana ticaret, yatırım ve turizm ortakları ile ilişkilerini bozmayı göze alıp Afrika derinliklerinde pazar ve ortak aramaya niye gidiyor? Bana göre bir açıklaması var.

7. Türkiye irrasyoneli oynayarak ortaklarına “explode” ederse onların da etkileneceğini söylüyor. “Explode” dışa doğru patlamadır, ben batarsam hepiniz batarsınız anlamında.

8. Türkiye krizinin derinleşmesinin Batı için bir sonucu olacaktır ama “implode” olma riski daha yüksektir. “Implode” içe dönük bir patlamadır ve içeride hasar yaratırken dışarıya az zarar verir.

Erdoğan’ın oyunu ülkeyi yıllarca içinden çıkamayacağı bir darboğaza sokabilir

9. İktidarın oyunu içerideki tüm kurumsal kapasiteyi yok edebilir, ana ortaklarını kaybettirir ve özel sektörü de yıllarca içinde çıkamayacağı bir darboğaza sokabilir.

10. Gelişmiş dünyadan uzaklaşıp Rusya ve Çin’in ortağı olmak rasyonel değildir. Hem bu ülkeler Türkiye’ye çeşitli sebeplerle şüpheli bakıyorlar hem de Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu pazar, sermaye ve teknoloji transferi ihtiyacını karşılayamazlar.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,697TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri