Ana SayfaTürkiyeErdoğan’ın 5 Mart ziyaretinden önce Rusya’dan skandal paylaşım

Erdoğan’ın 5 Mart ziyaretinden önce Rusya’dan skandal paylaşım

Sputnik’in Hatay skandalının ardından Rusya elini yükseltti. Rusya Dışişleri Bakanlığı Bulgaristan ile Türkiye’yi karşı karşıya getirmeyi amaçlayan iğrenç bir provokasyona imza attı.

Rus Dışişleri Bakanlığı’nın twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5 Mart’ta gerçekleştireceği Moskova ziyareti öncesi skandal bir paylaşıma imza atıldı. Rus Dışişleri yayınladığı mesajla 93 Harbi sonunda 3 Mart 1878’de imzalanan Ayastefanos Anlaşması’na atıfla Bulgaristan’ın Ulusal Kurtuluş Günü’nü kutladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, resmi Twitter adresi üzerinden Osmanlı ile Rusya arasında 1877-1878 yıllarında yaşanan 93 Harbi’nin sonunda imzalanan Ayastefanos Anlaşması’nı paylaştı. Bakanlık paylaşımında, 3 Mart 1878’de imzalanan anlaşmanın tarihini Bulgaristan’ın Ulusal Kurtuluş Günü olarak milli bayram ilân ettiğini hatırlattı. Bu anlaşmayla birlikte, Bulgaristan bağımsızlığını kazanmış ve Rusya Balkanlar’da hâkim güç hâline gelmişti.

Bilindiği gibi Erdoğan, Suriye’de yaşananları görüşmek üzere 5 Mart’ta Moskova’da Rusya lideri Vladimir Putin ile bir araya gelecek.

Ziyarete sayılı saatler kala Rus Dışişleri’nden Rusya’nın Osmanlı’ya karşı geçmişte kazandığı bir savaşı hatırlatan tweet atıldı. Mesajda ayrıca Bulgaristan ile Türkiye’nin karşı karşıya getirilmeye çalışıldığı da görülüyor.

1878’de yaşanan bir savaşa atıf yapan tweet’te Bulgarların milli günlerini kutlama hazırlıkları yaptıkları belirtiliyor.

1878 yılında Bulgaristan’ın San Stefano bölgesinde yaşanan ve Osmanlı’nın mağlubiyetiyle sonuçlanan Türk-Rus savaşı uzun bir zaman sonra neden gündemde? Bulgarlar bu günü Osmanlı’dan kurtuluş günü ilan etmişti. Rus Dışişleri’nin bu olayı gündeme getirmesi, Erdoğan’ın 5 Mart günü gerçekleştireceği Moskova ziyareti öncesi manidar bulundu.

Hatırlanacağı gibi Sputnik’in İngilizce edisyonu da hafta içinde Hatay’ı tartışmalı bir hale getirmeye çalışarak Türkiye’nin Hatay’ı çaldığını ima eden skandal bir habere imza atmıştı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri