Ana SayfaTürkiyeMehmet Ocaktan zımbaladı! Erdoğan'ın danışmanı Mehmet Uçum fon tartışmalarına adı karışınca küplere...

Mehmet Ocaktan zımbaladı! Erdoğan’ın danışmanı Mehmet Uçum fon tartışmalarına adı karışınca küplere bindi

"Mehmet Uçum’la Can Paker gibi isimlerin STK’ları olan PODEM ve TESEV de Chrest Vakfı'ndan yararlanmış" diyen Mehmet Ocaktan'ın yazısı ses getirdi.

Fonlanan medya tartışmaları sürerken “Mehmet Uçum’la Can Paker gibi isimlerin STK’ları olan PODEM ve TESEV de Chrest Vakfı’ndan yararlanmış” diyen Mehmet Ocaktan’ın yazısı ses getirdi.

“Medyascope’u Chrest Vakfı’ndan fon temin ettiği için suçlayanlar unutmuş olabilirler ama Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum’la Can Paker gibi isimlerin STK’ları olan PODEM ve TESEV de bu vakıftan yararlanmış” diyen Mehmet Ocaktan’ın yazısı ses getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanı olan ve başkanlık sisteminin mimarlarından biri olduğu iddia edlen Mehmet Uçuk, çok sert sözlerle iddialara karşılık verdi.

Mehmet Ocaktan bugün ne dedi?

Cehalete bakın ki yurt dışından fon temin eden bir-iki yayın kuruluşunu CIA’ye, emperyalizme, beşinci kol faaliyeti yapmakla suçlayıp linç kampanyası başlatanlar, bu suçlamalarının AB fonlarından yararlanan iktidarı da töhmet altında bırakacağını anlayabilecek bir zekadan bile mahrum durumdalar. Şimdi bu cehalet medyasına inanıp AB fonlarından yararlanarak eğitim faaliyetleri yapan Adalet Bakanlığını, Emniyet Genel Müdürlüğü’nü, Diyanet’i ‘5. Kol faliyeti’ yapmakla mı suçlamamız gerekiyor? Elbette hayır… Dolayısıyla devlet kurumlarının bu fonlardan yararlanması ne kadar doğalsa, bazı medya kuruluşlarının yurtdışı fonlardan yararlanması da o kadar doğaldır” diyen Ocaktan, şöyle sordu:

Yurt dışından fon temin eden devlet kurumlarını, sivil vakıfları, medya kuruluşlarını ‘dış güçler’e havale edip suçlamak kolay… Peki içinde 80 milyonun hakkı olan devlet bankalarından fonlanan medya kuruluşlarını ne yapacağız?

Acaba iktidarın kadrolu ‘vatansever’ gazetecileri, Hürriyet grubunu satın almak için Ziraat Bankası’ndan 750 milyon dolar alıp hala ödemeyen Demirören grubuna, Sedat Peker’den ayda 10 bir dolar alan siyasetçilere, Sezgin Baran Korkmaz’ın otelinde sefa süren siyasetçilere, gazetecilere, yargıçlara, bürokratlara söyleyecek bir sözü var mıdır?”

Mehmet Uçum nasıl cevap verdi?

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, Türkiye’de faaliyet gösteren bazı medya kuruluşlarına yabancı ülkelerden fon sağlanmasıyla ilgili haberlerde isminin geçmesi hakkında açıklama yaptı. Uçum, “Hiçbir ilgim ve bilgim olmadığı halde sanki fonlar benim kararımla alınmış hatta ben almışım gibi bir algı oluşturulması bunu yapmaya çalışanların ahlaki ve etik sorunlarla malûl olduklarını gösterir” dedi.

Türkiye’de Medyascope’un da aralarında olduğu bazı muhalif medya kuruluşlarının ABD merkezli Chrest Foundation’dan fon almasıyla ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Bunun ahlaki açıdan sorunlu olacağını her dürüst insan bilir “

Hiç bir ilgim ve bilgim olmadığı halde sanki fonlar benim kararımla alınmış hatta ben almışım gibi bir algı oluşturulması bunu yapmaya çalışanların ahlaki ve etik sorunlarla malûl olduklarını gösterir. Örneğin Tesev’de gerek kuruluşunda gerekse sonraki dönemlerde katılanlarla çok sayıda her türlü görüşe mensup siyasetçi, iş insanı, sivil toplumcu, çeşitli meslek mensupları, yazar, çizer, aktivist yüzlerce kişi yer almıştır. Tesev’in sadece kuruluşunda 270’den fazla insan vardır. Şimdi Tesev’in aldığı proje fonlarını bunlar mı almış oluyor. Tesev’le öyle ya da böyle ilişkili ancak karar mercilerinde yer almayan herhangi bir insanı öne çıkarıp sen fon aldın demenin doğru olmayacağını, bunun ahlaki ve etik açıdan sorunlu olacağını makul bakışa sahip her dürüst insan bilir.

“Proje bazlı fon ile gazetecilerin doğrudan fon alması aynı değil”

Ayrıca genel olarak fon esaslı faaliyet yürütmenin çeşitli etkileri ve sorunları bir yana düşünce kuruluşlarının proje bazlı fon almasıyla gazetecilerin doğrudan kendilerine fon alması aynı kategoride değildir. Bu haberler çıktıktan sonra Podem yetkililerine sorduğumda sadece bir kere sözü edilen vakıftan proje fonu aldıklarını, bu projenin Suriye konusunda olduğunu, yazdıkları iki raporu internet sitelerinde yayınladıklarını bu raporların halen daha sitelerinde durduğunu söylediler. Merak edenler bu raporlara Podem’in sitesinden ulaşabilir.

“Bazı çevrelerin ismimi kullanarak meşruiyet aramaları beyhudedir”

Medya mecralarına ve gazetecilere aktarılan fonlar ise her hangi bir proje için değil o mecraların ve kişilerin doğrudan desteklenmesi amacıyladır. Birbirinden niteliksel olarak farklı bu iki durumu bir ve aynıymış gibi sunmak zaten başlı başına bir aldatmacadır. Aslında mesele fon alınır mı alınmaz mı hususundan çok medya mecralarının ve gazetecilerin doğrudan kendilerine finansman sağlamak amacıyla fon alıp alamayacağıdır. Dış fonlardan doğrudan kendilerine destek sağlayan medyacıların, gazetecilerin bağımsız olup olamayacağı, yurtseverce davranıp davranamayacağı soruları da çok haklı ve yerinde sorulardır. Kamuoyunun haklı sorularını gölgelemek ve asıl gerçekleri saptırmak maksadıyla bazı çevrelerin benim ismimi ısrarla kullanarak dış destekli medya faaliyetlerine meşruiyet kazandırma çabaları beyhudedir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri