Ana SayfaTürkiyeErdoğan'ın gizli gücü Can Paker: Osman Kavala’nın bir şey yaptığına inanmıyorum

Erdoğan’ın gizli gücü Can Paker: Osman Kavala’nın bir şey yaptığına inanmıyorum

Haftaya Can Paker’in Sözcü gazetesinden Serpil Yılmaz’a yaptığı açıklama damga vurdu. Yakın dostu Osman Kavala’nın 4 yıldır tutuklu kalmasını değerlendiren Can Paker, “Kavala’nın bir şey yaptığına inanmıyorum” sözleriyle dikkat çekti.

Can Paker Soros’un vakfı Açık Toplum’un da yaklaşık 10 yıl yönetiliciliğini yapmış bir isim. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da son derece yakın isimlerden biri. Aynı zamanda AK Parti kurulmadan önce Erdoğan’ı İstanbul sermayesiyle tanıştıran isim olarak biliniyor.

Eski Açık Toplum Vakıfları başkanlarından Can Paker, tutuklu iş insanı Osman Kavala’nın 15 Temmuz’la ilgili “bir şey yaptığına inanmadığını” söyledi.

Sözcü gazetesinden Serpil Yılmaz, bugünkü köşe yazısında Kamusal Politika ve Demokrasi Çalışmaları (PODEM) Yönetim Kurulu Başkanı Can Paker ile yaptığı görüşmeye yer verdi. Yılmaz’ın köşesinin ilgili kısmı şöyle:

Erdoğan ile Soros ilişkisinde kırılmayı “One Minute” anı ile tarihleyen Paker’e ikinci sorum; “Açık Toplum Enstitüsü yönetiminde birlikte olduğunuz Kavala’nın “tutukluluk hali” hakkında ne düşünüyorsunuz?” “Osman eski arkadaşım” diye söze başlayan Paker şöyle devam ediyor:

“4 yıldır tutuklu ve ne ile suçlandığını bile bilmiyoruz. 15 Temmuz ile ilgili bir şey yaptığını düşünmüyorum. İstihbaratın bir bilgisi varsa açıklansın. Finanse ettiği söyleniyor, bildiğim şeyler değil.”

Paker’in “Açık Toplum’u ben, İshak Alaton ve Altınay kurduk” cümlesi; Kavala’nın “Soros artığı” nitelemesine verdiği “Vakfı ya da George Soros’u temsil eder nitelikte bir yetki ve statüsü olmadığı” yanıtını teyit ediyor. Babacan’ın Kavala’nın tutukluğunu “iş dünyasına korku salma” olarak yorumlaması da bu çerçevede ortaya çıkıyor.

“Soros’un vakfının 10 yıl başkanlığını yaptım. 2010’dan sonra koptuk. Çünkü Soros Türkiye’ye muhalefet etmemizi istedi” diyen Paker’e “Türkiye’ye mi; AKP iktidarına mı” diye sorduğumda “AK Parti’ye” karşılığını veriyor.

İşin garibi şu ki; Alaton’un kurduğu Alarko Holding kamu ihaleleri alarak servet biriktirmeye, Paker kurduğu düşünce kuruluşu PODEM ile AKP savunuculuğuna devam ederken; Kavala 4 yıldır demir parmaklıklar arasında gökyüzüne hasret çekiyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri