Ana SayfaTürkiyeErgun Özbudun: Yüzde 50+1 de meşruiyet sağlamaz çünkü seçimler eşit şartlar altında...

Ergun Özbudun: Yüzde 50+1 de meşruiyet sağlamaz çünkü seçimler eşit şartlar altında yapılmıyor

Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Ergun Özbudun, yüzde 50+1 tartışmasına ilişkin olarak, “İtirazımız sistemin tümüne karşı. Bunun için yüzde 50+1 ya da başka bir rakam ayrıntının da ayrıntısıdır” dedi.

Özbudun katıldığı bir radyo programında özetle şu açıklamalarda bulundu:

“İktidar sermaye ve medya üzerinde tahakkümünü tesis ediyor. Kendine bağlı bir sermaye grubu yaratmıştır. Yüzde 90 oranında kendine bağlı bir medya yaratmıştır. Yüzde 100 bağımlı bir yargı ortamı yaratmıştır. Benim başlangıç tarihim Gezi olayları ve orantısız tepki. Ama şu anki durum yarışmacılığın azaldığı ve otoriterliğin güçlendiği bir tablo.”

YÜZDE 50+1 DIŞINDA NE YAPABİLİRLER

Çok gerekli bir tartışma değil. Bu bir anayasa değişikliği gerektiriyor. MHP de buna taraftar olmadığını ifade etti. Bahçeli’nin ifadesiyle yüzde 50+1 sistemin temeli. Böyle bir tasavvur varsa da Erdoğan’ın zihninde, bunun pratikte gerçekleşme ihtimali sıfır. İtirazımız sistemin tümüne karşı. Bunun için yüzde 50+1 ya da başka bir rakam ayrıntının da ayrıntısıdır. Bu kadar büyük yetkiler verdiğiniz bir şahsı seçerken yüzde 30- 35 gibi bir oranla seçtirmek aklına alabileceği bir şey değil. Yüzde 50+1 de meşruiyet sağlamaz çünkü seçimler eşit şartlar altında yapılmıyor.

MUHALEFETİN GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM ÇALIŞMALARI

6 partinin görüş birliğine varmaları çok önemli bir aşama. Gerçekleştirilmesi pratikte de mümkün. Basit bir hükümet sistemi değişikliği değil güçlü ve radikal bir değişiklik. Mevcut sistem tam manasıyla tek adam yönetimi. Gerçek parlamenter sistem dediğimiz zaman denge ve denetim mekanizmalarının çalıştığı, asla tek adam hakimiyetinin söz konusu olmadığı bir sistem. 6 partinin uzlaşmaya varması çok önemli bir aşama. HDP de bir tutum belgesi açıkladı ve bununla çelişen bir durum yok.

Başka bir husus yargının tam bağımsızlığı. Bu konuda da partiler fikir birliği içinde. Bütün mesele önümüzdeki seçimlerde parlamento çoğunluğunun elde edilip edilmemesi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri