Ana SayfaTürkiyeErkan Aydın: Allah rızası için paylaşmak

Erkan Aydın: Allah rızası için paylaşmak

Hürriyet yazarı Dr. Erkan Aydın muhtaçlara yardım etmenin Allah’ın hoşnutluğunu kazanma niyeti bulunan ve Müslümanlara fayda sağlayan harcama yapmanın Allah yolunda infak sayılacağını anlatan bir yazı kaleme aldı.

Hürriyet yazarı Erkan Aydın, “Karşılıksız Paylaşmak: İnfak” başlıklı yazısında İnfakın, kelime anlamı itibarıyla “bitirmek, elden çıkarmak” gibi anlamlara gelse de dini bir terim olarak “Allah’ın rızasını (hoşnutluğunu) kazanmak amacıyla kişinin kendi servetinden harcama yapmasını muhtaçlara yardımda bulunması” anlamına geldiğini yazdı. 

Aydın Kuran-ı Kerim’de yaklaşık yetmiş ayette infak kavramının “Allah rızası için harcama yapma” anlamında geçtiğini belirtti.

Dr. Erkan Aydın’ın yazısının bir kısmı şu şekilde;

Muhtaçlara yardımda bulunmak, Allah’ın hoşnutluğunu kazanma niyeti bulunan ve Müslümanlara fayda sağlayan harcama yapmak Allah yolunda infak sayılabilir. ‘Vermek’ insana hiçbir maddi imkânla satın alınamayacak bir tatmin duygusu ve huzur getirir. Mutlu ve huzurlu olmak istiyorsak sahip olduklarımızı olmayanlarla paylaşmalı ve aramızdaki bağları güçlendirmeliyiz.

HER nimetin şükrü kendi cinsindendir demiştik. Malın şükrü ise onu Allah yolunda infak ederek olur. İnfak, kelime anlamı itibarıyla “bitirmek, elden çıkarmak” gibi anlamlara gelse de dini bir terim olarak “Allah’ın rızasını (hoşnutluğunu) kazanmak amacıyla kişinin kendi servetinden harcama yapması, muhtaçlara yardımda bulunması” anlamına gelir. Kuran-ı Kerim’de yaklaşık yetmiş ayette infak kavramı “Allah rızası için harcama yapma” anlamında geçmektedir.

Haber: Merve Efe                                                                         

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz