Ana SayfaTürkiyeErkan Mumcu: Büyük amaç Erdoğan için Kaddafi, Saddam gibi bir diktatör imajı...

Erkan Mumcu: Büyük amaç Erdoğan için Kaddafi, Saddam gibi bir diktatör imajı yaratmak mı?

Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu’na röportaj veren eski siyasetçi Erkan Mumcu, “Her şeyi komplo teorisi içinde anlamak mümkün değil. Ama eğer bir komplo varsa o komplonun kendisinden çok Türkiye’yi hedef alan bir komplo olacağından kuşkusu olmasın.” dedi.

İşte Erkan Mumcu’nun açıklamasının en can alıcı kısmı:

Suriye dolayımıyla S-400 meselesinde ortaya çıkan gerilim Türkiye’deki bir çok aydını ve entelektüeli de kontrpiyede bırakan bir durum. Bu duruma bakınca kimin nerede durduğunu, neye niyetlendiğini, abdesti nerede alıp namazı nerede kıldığını çok iyi görüyorsunuz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuyu düşünmesi bence iyi olur. Ya da etrafındakilerin bu konu üzerine biraz kafa yorup ona başka olasılıkların olup olmayacağı konusunda fikir vermesinde yarar var. Ben şundan kuşku duyuyorum. Acaba gitmek istediği yere kendisi mi gidiyor yoksa kendi gittiğini zannettiği yere sürükleniyor mu? Yanında duranlar onu bir çekmek, karşısında duranlar da zaten oraya itmek için mi karşısında duruyorlar? Buna iyi bir bakmak lazım.

Erkan Mumcu: Derin bir kuşkum var

Bu konuda derin bir kuşkum var. Hatta daha ileri bir şey söyleyeyim. Sayın Cumhurbaşkanı’nın şunu anlaması lazım. Her şeyi komplo teorisi içinde anlamak mümkün değil. Ama eğer bir komplo varsa o komplonun kendisinden çok Türkiye’yi hedef alan bir komplo olacağından kuşkusu olmasın.

Burada acaba Türkiye’ye yönelik bir tasarım var mı diye bir bakmak gerekiyor? Şu soruyu sormak gerekiyor. Acaba Türkiye Ortadoğu’nun yeniden şekillenmesi projeksiyonu çerçevesinde bugüne kadar getirilmek istenen noktaya gelmediği için, bir türlü gelmediği için. Sosyolojik kırılma noktalarına gelmediği için… Özellikle Türklerle Kürtler ayrışmasına bir türlü gelmediği için bir uluslararası müdahalenin konusu edilmek isteniyor olabilir mi?

Eğer böyle bir uluslararası güç müdahalesi, askeri müdahaleyle bu sonucu almak hedefleniyorsa bunun için acaba Türkiye’nin siyasal rejiminin Baas rejimi haline dönüştürülmesi, Türkiye’nin siyasal liderinin bütün dünyaya Esad gibi, Saddam gibi, Kaddafi gibi bir diktatör profili olarak sunulması hedefleniyor olabilir mi? Yani asıl istenen şey bunun böyle olması olabilir mi?

Buradan bakınca sistem reformu denen şeyin, Türkiye’nin bir hukuk devletine dönüşmesinin, denge/-fren sistemini çalıştıran, kuvvetler ayrılığını çalıştıran bir Cumhurbaşkanlığı sisteminin kendisi ve Türkiye için güvence demek olduğunu görmesini b.ekliyorum. Görebileceğini umuyorum. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz