Ana SayfaTürkiyeErken seçim olsa kim kazanır? Sonuç Erdoğan ve AK Parti için büyük...

Erken seçim olsa kim kazanır? Sonuç Erdoğan ve AK Parti için büyük darbe

İşte Kemal Özkiraz anketi. Bugün erken seçim olsa acaba kim kazanır? Erdoğan yeniden kazanabilir mi?

Avrasya Araştırma Başkanı ve stratejist Kemal Özkiraz’ın geçen hafta 3 bine yakın kişiyle yaptığı anketin yankıları devam ediyor. Erken seçim olsa kim kazanır, parlamenter sistem mi bugünkü başkanlık sistemi mi sorularına verilen yanıtlar AK Parti’de büyük bir hayal kırıklığı yaratacak cinsten.

Erken seçim olsa kim kazanır? 

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz’ın aanket sonuçlarına göre vatandaşlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da başkanlık sistemi ne de artık sıcak bakmıyor.

Ankette erken seçim, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve başkanlık sistemine yönelik sorular yöneltildi.

Erdoğan artık kazanamaz

Vatandaşların yüzde 45.7’si, “Erken seçim yapılsa Recep Tayyip Erdoğan kazanabilir mi?” şeklinde yöneltilen soruya ‘hayır’ yanıtını verirken, 44,9 ise ‘evet’ dedi. Yüzde 9,4 ise ‘diğer adaylara bağlı’ görüşünde bulundu.

Millet parlamenter sistemi istiyor

Seçmenlere sorulan bir diğer soru da “Parlementer sistem ile bugünkü başkanlık sistemi arasında referandum yapılsa tercihiniz hangisi olurdu?” sorusu oldu.

Vatandaşların yüzde 58.9’u buna ‘parlementer sistem’ yanıtını verirken, yüzde 32 ‘başkanlık sistemi’ dedi. Yüzde 9.1 ise kararsız kaldı.

Erken seçim için ne düşünüyor?

Vatandaşların erken seçime ise veto verdiği görüldü.

Ankete katılanlar, “Sizce erken seçim yapılmalı mıdır?” şeklinde soruya yüzde 56.4 ile ‘hayır’ yanıtını verdi. Yüzde 33.5 ‘evet’, yüzde 10.1 ise ‘kararsızım’ dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri