Ana SayfaDünyaErmenistan'da bulunan Gök Cami, hala dimdik ayakta

Ermenistan’da bulunan Gök Cami, hala dimdik ayakta

Ermenistan’da bulunan Hüseyin Ali Han Cami Müslümanların tek ibadet hanesi olma özelliğini taşıyor. 1765 yılında Revan Beyi Hüseyin Ali Han tarafından yapılan cami sapasağlam dimdik ayakta. 

Yüzyıllar boyunca ayakta kalan Hüseyin Ali Han cami, 1900’lü yıllarda üç kez yanmasına rağmen halen yıkılmadı. Ermenistan’ın başkenti Erivan’da bulunan Ali Han Cami tarihe direnmeye devam ediyor. Kubbesinin mavi olmasından dolayı Gök cami denen yapıt, sovyetler döneminde ordu deposu ve müze olarak kullanıldı.

Ermenistan'daki Tek Cami: Gök Cami ile ilgili görsel sonucu

ERMENİSTAN’DA BULUNAN TEK CAMİ ÖZELLİĞİNİ TAŞIYOR

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da bulunan Gök Cami, yapıldığı 1765 yılından bu yana, gök rengi kubbesiyle hala dimdik ayakta duruyor. Erivan’da Mesrop Maştots Caddesi üzerinde bulunan Gök Cami, Sovyetler’in seslenişiyle Gök Medrese ya da turistler tarafından ifade edildiği üzere Blue Mosque, ağaçların arkasındaki mavi çinileri ile yoldan geçenleri selamlamaya devam ediyor. 1765 yılında dönemin Revan Beyi Hüseyin Ali Han tarafından yaptırılmış olan caminin asıl adının Hüseyin Ali Han olduğu da bilinenler arasında. Revan Beyliği, Safeviler Devleti’nin dahilinde Çukursa’d adlı arazide kurulan, Revan şehri ve çevresini, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin Şerur ve Sederek rayonlarını, Türkiye’nin Iğdır ilini ve aynı zamanda Beyazıt Kalesi’ni içine alan, Kaçar boylarının temsilcilerinin yönettiği bir beylik olarak biliniyor. İran ve Rusya’nın bölgesel hakimiyet kurma çabaları arasında yıkılan Revan Beyliğinin aksine, 1900’lü yıllarda üç kez yangın geçiren Gök Cami, inatla ayakta durmaya devam ediyor.

Ermenistan'daki Tek Cami: Gök Cami ile ilgili görsel sonucu

SOVYETLER, CAMİYİ DEPO VE MÜZE OLARAK KULLANDI

Halen daha şehirde izleri bulunan Sovyetler döneminde ordu deposu, daha sonraki yıllarda ise Erivan Tarih ve Zooloji Müzesi olarak kullanıldığı bilinen yapı, Sovyetler’in yıkılıp Ermenistan’ın bağımsızlığını kazanmasının ardından, İran’la yapılan bir protokol neticesinde, 1995 yılında tekrar cami olarak hizmete açıldı. En son restorasyonunu da 1999’da gören cami 7 bin metrekare alan üzerine kurulu. Asıl kubbenin bulunduğu ve ibadet yapılan alana ev sahipliği eden ana mekan 442 metre genişliğinde ve kubbe yüksekliği de 24 metre yüksekliğinde. Camideki 28 odada ise, kimi zaman toplantılar yapılıyor, bazı odalarda da İran tarihine ait bazı eşyalar sergileniyor. Hüseyin Ali Han’ın 4 minareli inşa ettiği camide, bugün tek bir minare varlığını koruyabiliyor. Caddeden avluya açılan dar kapının hemen ilerisinde, ziyaretçileri büyük toplantı salonu karşılıyor. Bu salonun da girişi çini işlemeleriyle bezeli. Büyük toplantı salonunun hemen karşısında ise halihazırda dış cephesinde onarımı devam eden asıl kubbenin bulunduğu ve ibadet mekanı olarak kullanılan cami kısmı yer alıyor. Her iki yapıyı birbirine bağlayan dörtgen alanda ise küçük odalar yer alıyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz