Ana SayfaTürkiyeErzincan Üniversite Camii yenileniyor

Erzincan Üniversite Camii yenileniyor

Erzincan Üniversitesi’nin eğitime başladığı 2006 yılında yapılarak ibadete açılan Üniversite Camiinde bugünlerde yenileme ve restorasyon çalışmaları yapılıyor. Cami imamı Mehmet Demir, çalışmaların tamamlanması için destek beklediklerini söyledi.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi 2006 yılında eğitim hizmeti adına ilk adımını attı. Üniversitenin inşaatıyla aynı zamanda yapımına başlanan Üniversite Camii ibadete açıldıktan bir sürü sonra yetersiz kaldı. Sonbaharda restorasyon çalışması başlatıldı. Isı yalıtım ve yerden ısıtma çalışmaları kar yağışının artması ile durdu. Üzücü olan tarafı ise caminin yeteri kadar değer görmüyor ve kullanılmıyor olması. Bunun sebebi olarak caminin şehir merkezinin dışında üniversite yerleşkesinde bulunması ve kullanımının daha çok öğrenci ve öğretim üyeleri ağırlıklı olması. Bu durumun yanı sıra cami yetkililerden maddi ve manevi yeterli yardımı da alamıyor.

“Gereken yardımı ve desteği alamıyoruz”

Üniversite Camii’nin aktif olarak kullanılmamasına ve gerekli önemin verilmemesine değinen cami imamlarından Mehmet Demir bu durumun sebebi olarak caminin üniversite yerleşkesinde olmasından kaynaklandığını söyledi. Demir, “Camimiz 2006 yılında hizmete açıldı ancak eksikleri vardı. Şu an bu eksiklerin giderilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak yetkililerden yeteri kadar destek alamadığımız için bu durum gecikti. Ayrıca cami aktif olarak kullanılmıyor ve az sayıda cemaat oluyor. Durum böyle olunca vakit namazlarında ve özellikle Cuma namazlarında halktan yeteri kadar yardım alamıyoruz. Biz bunun sebebini caminin şehir merkezinin çok uzağında bir yerde olmasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Çünkü şehir merkezini çok dışında ve burada yaşayan insanların sayısı az, bu nedenle çok gelen giden olmuyor. Genel olarak öğrenci ve öğretim üyeleri. Eminim ki cami halkın kolayca ulaşabildiği bir konumda olsaydı durum farklı olurdu kolay ulaşım durumunda herkes gelebilirdi.” dedi. Ayrıca Erzincan’ın üniversite yerleşkesinde cami bulunmasının şehir için manevi açıdan çok değerli olduğunu belirten Demir, öğrencilerin ve rektörlüğün bu yapıya gerekli destek ve önemi vermeleri gerektiğini, durumun değişmesinin ancak bu şekilde olabileceğini söyledi.

Haber: Kubilay Korkmaz

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz