Ana SayfaTürkiyeErzurum Adliyesi'nde askeri casusluk davası

Erzurum Adliyesi’nde askeri casusluk davası

Ağrı ve Iğdır illerinde devletin askeri ve siyasi bilgilerini sızdırdıkları gerekçesiyle yakalanan, aralarında köy korucusunun da olduğu 3’ü İran uyruklu 5 kişinin davası Erzurum Adliyesinde görüldü.

Deliller çıkmaya devam ediyor

2013 yılında devlete ait bilgileri sızdırmakla suçlanan 5 kişiyle ilgili deliller ortaya çıkmaya devam ediyor. Yakalandıkları sırada sanıkların üzerinde fotoğraf makinası, gps cihazı ve telefon bulunmuştu. Yapılan incelemelerde fotoğraf makinasında Ağrı ve Iğdır iline ait askeri bölgelerin fotoğrafları, GPS cihazında ise stratejik öneme sahip bölgelerin krokisi ele geçirilmişti. Son olarak sanıkların gizli telefon görüşmeleri ortaya çıktı. Ele geçirilen telefon kayıtlarında sanık B.T.’nin  “Bizim askeriye tatbikata buraya, bu dağın dibine geliyor. “,sanık T.A  ‘nın  “Şimdi siz benim hakkımda Türkiye’ye bilgi verirseniz Türkiye beni idam eder. Çok büyük hatadır. Bir de ben devlet adamıyım ha devlet ” şeklindeki ifadeleri casusluk suçlamalarını güçlendirdi.

Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar ile taraf avukatları katıldı. İddia makamı, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına ilişkin karar vermesinin ardından, sanıklar taleplerini mahkeme heyetine iletmek için söz aldı.

Tutuklu bulunan  sanıklardan İran uyruklu Z.A, M.A ve Y.Z savunmasında Türkiye’ye İran ‘da müdürü olduğu şirket için geldiklerini, çekilen fotoğrafların casusluk amaçlı olmadığını, yeni şirket için yer bakındıklarını, üzerine atılan suçu kesinlikle kabul etmediklerini ifade ederken sanık T.A. kendisinin devlet adamı olduğunu, casusluk yapmadığını, telefon görüşmelerinin ona ait olmadığını söyledi.

Dava bir sonraki mahkemeye ertelenirken, sanıklar Iğdır 4.Ağır Ceza Mahkemesine sevk edildi.

Haber: Bahar Tanrıtanır

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz