Ana SayfaTürkiyeErzurum deyince cağ kebap, cağ kebap deyince Cabbar Usta akla gelir

Erzurum deyince cağ kebap, cağ kebap deyince Cabbar Usta akla gelir

Sıfırdan zirveye bir yaşam öyküsünde editörümüz Hakan Dikmen Erzurum’da cağ kebap deyince akla ilk gelen isimlerden biri olan Cabbar Usta ile röportaj yaptı.

Orta Asya’da “toy” adı verilen sığır şölenlerinden gelen, Erzurum kültürünün vazgeçilmezi olan cağ kebabı; Ta eski günlerden günümüze kadar, hiç değişme uğramadan gelir ve o zamandan bu zamana, vazgeçilmezi olur damakların… Eee, milletimizin genetiğinde var bu yiyecek, lezzetine karşı konulur mu… Yaylalardan ve şölenlerden aldığı o endamlı izlerle pek bir sevilir. İntizamla hazırlanan harcıyla marine edilen, meşe odununa yatırılan, nefis yağlı kuzu budunun, cağ adı verilen özel şişlerle lavaş eşliğinde önümüze sunulmasıyla da lezzetine tanıklık edilir.

Erzurum’da sıcak bir aile ortamı sunan Aksu Cağ kebap müşterilerine önce tatlı dil ve güleryüz sunuyor sonra Cabbar Ustanın hazırladığı o meşhur cağ kebap geliyor. Yılların verdiği tecrübe ve Cabbar ustanın güler yüzü tatlı dili cağa ayrı bir lezzet katıyor. Ne kadar tok olursanız olun Cabbar ustanın Cağ Kebap’ından tadacak kadar açsınızdır. Tok gelen müşteriler bile yemeden yapamıyor. Bu arada müşteri kelimesini yadırgıyor Cabbar Usta onlar bizim müşterimiz değil velinimetimiz, iş ortağımızdırlar diye uyarıyor. Biz müşteri değil Misafir ağırlıyoruz diye ekliyor. Cabbar Erdoğan’ın oldukça ilham verici bir yaşam öyküsü var. Tüm ününe ve başarısına rağmen samimi, doğal ve alçakgönüllü ama söz konusu Cağ Kebap ve mekân oldu mu hemen ciddileşiyoruz. Erdoğan’ın tek bir hayali var: Kendisi gibi başarılı Cağcılar yetiştirmek ve onların yurt dışına açılmalarını, Cağ kebabını dünyaya tanıtmalarını sağlamak.

Cabbar Usta kimdir? Kendinizden bahseder misiniz?

1972 Erzurum İli Tortum İlçesi Aksu Köyünde Doğdum. Çiftçi bir ailenin çocuğuyum abilerimle beraber çobanlık yapıyordum. Sürülerimiz vardı bu yüzden 12 yaşıma varmadan abilerimle çobanlık yapmaya başladım. Cağ kebabı çocukluğumda abilerimle çobanlık yapmak için çıktığım dağlarda serin çam gölgesinde göze başlarında yaptığımız en güzel şeylerdendi. Şu an dahi ailemi arkadaşlarımı alıp bu güzel günleri hatırlamak tekrardan yaşamak maksadı ile sık sık dağlara çağ kebap vurmaya gidiyoruz.18 yaşıma gelince köyümüzün bir mevkii olan Aksu kapıda dayımların yanında çalışmaya başladım.1997 yılında Erzurum’a taşındım. Erzurum ili palandöken ilçesi Yenişehir semtinde Apartman görevlisi olarak çalıştım. Apartman yöneticim olan Ayhan Şinasi Ceviz’e zaman zaman cağ kebap yapardım kendisi lezzeti tadınca beni kendi iş yerimi açmam konusunda teşvik etti. İlk dükkânımda sadece üç masa vardı. 3 ay boyunca hem apartmanda çalıştım hem de kendi iş yerimde. İşlerin iyi gideceğine inandığım için artık apartman işini bıraktım. Bu üç masalık dükkânda hep daha ileriye gitmek için çalıştım hayallerim büyüktü. İnsanlara daha iyi hizmet vermek için sürekli çabaladık ailemle. Dostumuz olan İskender Düzgünün yoğun ısrarı üzerine daha büyük bir dükkâna geçiş yaptım Yeni işyerinde de aynı zihniyet ve hayallerle çalıştım. Tatlı dil güler yüzümüz hiç değişmedi. 14 yıl boyunca çok sıkıntılar güçlükler yaşadım ama hiçbir zaman yılmadım ve şu anda hizmet verdiğim dükkânı almayı Rabbim nasip etti bütün takım arkadaşlarıma teşekkür ediyor onlarla büyük bir aile olduğumuzu tekrardan söylemek istiyorum

İyi bir cağ kebap nasıl olmalı?

İyi bir cağ kebap için önce iyi bir kuzuya sahip olmamız gerekiyor ki, İyi  bir kuzuda açık alanda otlamış olması lazım lazım yılın 9. ve. 10 etin en güzel olduğu aylardır. Dağlarda otlamış kuzu etinin sinirleri alınarak ince bir şekilde açılır istenilen miktarda soğan ,tuz ve karabiber eklenerek  et 1 gün dinlenmeye bırakılır. Dinlenmiş et daha sonra şişe vurularak odun ateşinde pişen etler ince kesilerek inci gibi dizilir salata ve soğan eşliğinde sunum yapılır.

Cağ Kebap ne zaman yenmeli belli bir saati var mı?

Çağ kebap yemenin belirli bir saat olamaz sabahın erken saatlerinden gecenin geç vakitlerine kadar yiyebilirsiniz.

Sektörde sorunlar nelerdir Çözüm önerileriniz var mı?

Sektörün en büyük sorunu kuzu bulunmamasıdır. Halkın Kuzu, koyun üretimi için teşvik edilmesi ve daha kaliteli otlaklara ihtiyacımız var. Kaliteli otlaklarda yayılan koyun ,kuzuya ihtiyaç var. Etin lezzetini belirleyen baş aktör budur.

Piyasada çok cağ Kebapçı var sizi farklı kılan nedir?

Güven, kaliteli hizmet ve olmazsa olmazımız güler yüzümüz. Ben cağ kebabı yaparken hem dua eder hem de konuşurum. Ne yaparsan yap, sevgiyle yap derim.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz