Ana SayfaTürkiyeErzurum esnafı AVM'lerden şikayetçi

Erzurum esnafı AVM’lerden şikayetçi

AVM’ler son yıllarda sadece alışverişin değil, bütün bir yaşamın da merkezi
haline geldi. Küçük esnaf ise iş yapamaz hale geldi. Erzurumlu küçük esnaf, “Akşam dükkanı erkenden kapatmak zorunda kalıyoruz. Çünkü insanlar o saatlerde AVM’lere yöneliyor” diye yakınıyor.

Ekonomik olarak dar boğazdan geçilen süreçten en çok etkilenen grup küçük esnaf… Küçük esnaf, her gün birinin kepenk kapattığı ve işsizler ordusuna yenile- rinin eklendiği bir kesimi oluşturuyor. Küçük esnafın ekonomik krizden etkilendiğini savunanlar olduğu gibi sayıları her geçen gün artan AVM ve zincir marketlerin daha büyük sıkıntı yaşattığını düşünenler de bulunuyor. 

AVM’ler farklı bir kültüre hitap ediyor

Abdullah Soysert AVM’lerin açılmasın- dan dert yakınan küçük esnaflardan sadece biri… Uzun yıllardır market işlettiğini anla- tan Soysert, AVM’lerin açılmasıyla işlerin yarı yarıya indiğini ifade ediyor. Erzurum’da son 10-15 yıl içinde bir süpermarket kültürüne alıştırıldıklarını söyleyen Abdullah Soysert, “Bunlar bizi mahalle bakkalı gibi alışveriş kültürüne alıştırdı. İnsanlar artık onlara yöneldi” diyor. AVM’lerin özellikle farklı bir kültüre hitap ettiğine değinen Soysert, Erzurum’da ticareti resmen bitirdiğini dile getiriyor. Bu durumun kendilerini çok mağdur ettiğini de sözlerine ekliyor. 

AVM’ler ve zincir marketler ül- kemizde olduğu gibi Erzurum’da da neredeyse mahalle aralarına kadar girmiş durumda… Esnaflar AVM’lerin ve AVM kültürünün haksız rekabetiyle karşı karşıya…

AVM’lerden dolayı mağdur olduğunu söyleyen İlknur Yıldırım, son 5 yıldır giyim sektöründe çalıştığını, bu dönemde satışlarının çok kötü etkilendiğini ve giderek kapatma noktasına geldiğini belirtiyor. Yıldırım, “Akşam dükkanı erkenden kapatmak zorunda kalıyoruz. Çünkü insan yoğunluğu o saatlerde AVM’lere yöneliyor” diyor. Bir gün içerisinde sadece 4-5 ürün satabildiklerini söyleyen Yıldırım, ödemeleri yapamadıklarından yakınıyor. Esnafların bazen beraber toplanıp bu durumu konuştuklarını belirten Yıldırım, AVM’lerin küçük esnafın tamamını etkilediğini dile getiriyor. 

AVM’ler insanları cezbediyor 

AVM’de ev eşyasından mobilyaya, beyaz eşyadan markete, çocuk oyun parkından sosyal donatılara, sinemadan kafe ve lo- kantalara, giyimden kitapçıya kadar her şey mevcut… Bu sebeple Erzurum gibi soğuk bir şehirde sığınılacak yer haline geliyor… AVM’lerin diğer çekici yanları ise kredi kartı, taksit ve çeşitli promosyonlar… Küçük esnaf AVM’lerin açılmasından dert yakınır- ken AVM’deki işletmeciler bu insan yoğun- luğundan gayet memnun. Bu yoğunlukta ise en çok tercih edilen fast food ürünler. Bu fast food ürünlere en çok rağbet gösterenler ise gençler ve çocuklar. Dünyaca ünlü fast food markaları insanlaın en fazla ilgi gösterdik- leri yerler. Fast food restoran çalışanı Kübra Öztürk, “En iyi kalitede, en uygun fiyatla 

AVM’de özellikle bayanların en çok tercih ettiği yerlerden biri de kozmetik mağazaları… Hem çoğu markayı bir arada bulundurması, hem ürün çeşitliliği hem de kalite bakımından müşteriyi kendine çeken ünlü kozmetik markalarından biri indirim kampanyalarıyla adeta insanları cezbediyor. İnsanların markaya olan tutkuları yoğunluğu AVM’lere yönlendirdikçe küçük işletme- lerden kozmetikçiler neredeyse yok olmuş durumda… 

Kendini yenileyemeyen kapanır! 

Küçük esnaflar ekonomik krizin AVM’lerden dolayı olduğunu dile getirse de Esnaf ve Sanatkarlar Odası Genel Sekreteri 

Cüneyt Acır bu durumun böyle olmadı- ğını söylüyor. Acır dükkanını kapatan esnafın AVM’den dolayı kapatmadığını, ülkede genel bir ekonomik kriz olduğun- dan ötürü kapattığını dile getiriyor. Acır, “AVM’ler esnafın işini elbette etkiliyor ancak kapatacak pozisyona getirmiyor” dedi. Acır, gelişen küresel dünyada küçük esnafların özellikle bakkalların kapanmasının kaçınılmaz olduğunu ifade ediyor. 

Cüneyt Acır, bilgisiz ve bilinçsiz açı- lan dükkanların “O bu işe girdi çok para kazandı, ben de gireyim psikolojisi ile hareket eden işletmeciler olduğunu ve sektörde tutunamadığını dile getirerek bunu da “koyun ekonomisi” olarak adlandırdı. AVM yatırımcıları arasında kimi ararsanız var; bildiğiniz büyük holdingler, dünyaca ünlü markalar… Düzenledik- leri kampanyalarla kredi kartlarıyla cebinizdeki son bir kuruşu bile almaya 

çalışıyorlar. Çoğalan AVM’ler hem esnafa, hem çevreye, hem de birbirlerine zarar veriyor. Esnaf ülkenin orta direği olma vasfını kaybediyor, alt gelir dilimine kayarak yoksullaşıyor, kazancı evini geçindirmeye yetmeyecek kadar düşüyor. 

AVM ve küçük esnaf aralarında çeki- şirken, insanlar da AVM’leri tercih ederek küçük esnafa bir darbe daha vuruyorlar. AVM’ler özellikle öğrencilerin uğrak yerleri arasında… Küreselleşen dünyayla beraber insanlar yeni dünyaya ayak uydurmak istiyor ve zamanlarının çoğunu alışveriş merkezle- rinde geçiriyor. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,693TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz