Ana SayfaTürkiyeErzurum Müftülüğü’nden tam donanımlı gençlik merkezleri

Erzurum Müftülüğü’nden tam donanımlı gençlik merkezleri

Erzurum Müftü Yardımcısı Sefa Akbulut müftülüğün faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi. Gençlere yönelik hizmetlerini anlatan Akbulut, ”Gençlik çalışmaları öncekinden daha kapsamlı bir şekilde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılıyor. Özellikle geçen yıl Aralığın sonlarına doğru Diyanet İşleri Başkanlığı İlçelerde bir gençlik koordinatörü belirleyeceksiniz ama sistematik olsun dediler; biz de ona göre yapmaya çalışıyoruz. Her ilçeye erkek ve kadın olarak gençlik koordinatörü belirledik.” dedi.

Akbulut koordinatörlerin nasıl çalışacağını ”Gençlik Koordinatörü Başkanlığı okullardan ve bizlerden şunu istiyor; birlikte çalışma, birlikte ilim meclisleri, kitap okuma etkinlikleri yapmamızı ve bu tarz etkinliklerle gençleri doğru zaman geçirebilecekleri bir ortam hazırlanmasını istendi. Gençlik koordinatörlerinin çalışması için gençlik merkezlerine ihtiyaç var. Palandöken’de beş tane gençlik merkezi olacak. Yakutiye Müftülüğünde bu merkezden var. Üniversite camiinin orada da var. Ben haftada bir ilmihal derslerine gidiyorum. Üniversitenin sağ tarafında erkek gençlik merkezi sol tarafında ise kız gençlik merkezi bulunmaktadır. Zaman zaman her ikisi arasında da gidip geliniyor. Bu etkinlikler çaylı ve yemekli oluyor” sözleriyle anlattı.

17 uzak ilçede de gençlik merkezi açılacağını söyleyen Akbulut gençlik merkezlerinin içinde kütüphane ve playstation olacağını belirtti.

KYK’da manevi danışman

Akbulut KYK yurtlarında manevi danışmanların olduğunu söyleyerek, ”Manevi danışmanlık uygulaması 2016 baharında başladı. İlk bu pilot uygulamada ben de vardım. 6 aylık bir görevlendirme oluyor. Bu kişiler seçimle alınıyor. İletişim sertifikası, psikolojik danışmanlığı ve ilahiyat bilgisi olanlar alınıyor. Manevi açıdan bir abla ve abi gibi. Sıkıntısı olan sıkıntısını söyler. Zorlama yok gençler kendileri isteyerek geliyorlar” diye konuştu. Akbulut, hem dini açıdan hem de manevi açıdan gençleri bilgilendirdiklerini belirtti.

“Ben imrendim keşke ben olsaydım”

Akbulut geçen hafta Türkiye genelinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleşen bilgi yarışmasından da bahsetti: ”Geçen hafta cumartesi Hz. Muhammed (s.a.v.) ve Gençlik Bilgi yarışmamız oldu. 19 Kasımda başvurular bitti. Erzurum’dan 211 kişi katıldı. Bana sorarsanız bu sayı çok iyi değil, daha iyi olabilirdi. Bu geleneksel hale gelebilir. Bunu Başkanlığımız takip edecek. Her şehirde birinci olan erkek ve kadından bir kişi Umre’ye gidecek.”

Yarışmanın profesyonel bir etkinlik olduğunu söyleyen Akbulut, başında bizzat kendisinin yer aldığını ve soruları kendi üzerinde de denediğini belirtti. Yarışma kapsamında öğrencilerin üç kitap okuyacağını ifade eden Akbulut, “İlki ‘Hayatın Tekrarı Yok’ özellikle seçilmiş kitap, ikincisi ‘Hz. Muhammed (s.a.v) ve Evrensel Mesajı’, üçüncüsü ise ‘Sorularla İslam’. Ben imrendim keşke ben olsaydım” dedi.

“1001 hatim Erzurum’un geleneksel etkinliği oldu”

18 Ocak’ta tamamlanması planlanan 1001 Hatimle ilgili bilgi de veren Akbulut, “1001 Hatim Erzurum’un geleneksel etkinliği oldu. Bu pazar günü Kur’an’ı Anlamak ve Yaşamak üzerine Prof. Dr. Necdet Çağıl hocamız konferans yapacaktır. 3, 10 ve 18 Ocakta üç ayrı merkez camisinde Kur’an okunup hatim duası yapılacak. Türkiye birincisi hafızlarımız gelecek. Dünya birincileri olan Erhan Mete ve Ali Tel hafızlarımız da bu etkinliklerde yer alacak. Ulu Camide 18 Ocakta erkeklere, 19 Ocakta ise kadınlara özel dua programı yapılacak” diye konuştu.

Haber: Sündüs Erdem

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,688TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz