Ana SayfaTürkiyeErzurum Valisi Okay Memiş: Elimizdeki imkanları israf etmeyelim

Erzurum Valisi Okay Memiş: Elimizdeki imkanları israf etmeyelim

Erzurum Valisi Okay Memiş, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Erzurum Şubesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen iftar yemeğine katıldı. Katılımcılara göreve başladığı günden bugüne kadar ki çalışmalarını anlatan Vali Memiş, “Bu işler moralle ve çaba sarf ederek olur. Kırmızı plakaya binerek hava atarak olmaz. Bunu önce kendime söylüyorum.” dedi.

Palandöken’de bir otelde düzenlenen yemeğe; Vali Okay Memiş, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, siyasi parti temsilcileri, işadamları, şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Programda katılımcılara seslenen Vali Okay Memiş, Erzurum’da yaklaşık 7 ay önce göreve başladığını hatırlatarak, yaptıkları çalışmaları anlattı. “Öncelikle memleketin röntgenini, emarını çektik.” diyen Vali Memiş, “Çalışmalarımız neticesinde baktık ki en önemli potansiyelimiz hayvancılık. Kendimize hedef koyduk ve dedik ki hayvancılıkta Erzurum’u bir numara yapacağız. Hedefimiz doğrultusunda ilk olarak çiftçimize yem bitkisi tohumu desteği yaptık. Kışı uzun sürdüğü için şehrimizin insanımız hayvanını dışarı çıkaramıyor. Bizde bu nedenle ilk desteği yem bitkisi olarak yaptık. Yaptığımız hesaplar doğrultusunda 2019 yılı sonunda 2020 yılı başında hedefimize ulaşacağız.” dedi.

Hayvancık alanında bir diğer projelerinin de Sütte soğuk zincir olduğunu belirten Vali Memiş, “İlk etapta 120 köyümüze soğuk süt tanklarını yerleştirdik. Burada sütte soğuk zincir marifetiyle bu alandaki işletmelerin daha fazla ve daha kaliteli süt işlemesini sağlayacağız, çiftçimize de elde ettiği geliri zamanında ödeyeceğiz. Bugün süt fiyatınızda açıkladık. Daha önce 1.2 liraya toplanan süt artık 1.7 liraya alınacak bakanlığın verdiği destekle birlikte bu miktar nerdeyse 2 lira olacak. Hayvancılıkla uğraşan kardeşlerimizi de bu şekilde istihdam edeceğiz.“ diye konuştu.

“Palandöken Dağı’nı seneye tanıyamayacaksınız”

Turizmde ise göreve geldiklerinde ilk işlerinin Palandöken’deki AFAD’a ait binayı turizme kazandırmak olduğunu dile getiren Vali Memiş, sözlerine şu ifadelerle devam etti:

“AFAD’ın eğitim yerleşkesi olan yaklaşık 10 yıldır atıl durumda bekleyen bir bina vardı. Bura öylece boş bir halde duruyordu. Bu boş kalan binayı vilayetler evi ‘V Palandöken’ diye beş yıldızlı bir butik otel haline getiriyoruz. Önceki gün Ankara’daydım lansmanı yapıldı. 15 milyon para harcanarak 35 odalı dağın en lüks oteli olacak. Bununla birlikte dağa en az iki tane daha 5 yıldızlı otel yapacağız. Palandöken Dağı’nı seneye tanıyamayacaksınız. Önemli projelerimiz var. Elimizde böylesine önemli bir merkez var.dünyanın hiç bir yerinde uçaktan indikten 15 dakika sonra kayak yapabileceğiniz bir yer yok. İsraf ediyoruz. Allah israf edeni sever mi? Şu Palandöken’de israf ediyoruz. Dağın en az 5 tane daha 5 yıldızlı oteli kaldıracak kapasitesi var. 47 kilometrelik tesisimiz var. Bu işler moralle ve çaba sarf ederek olur. Kırmızı plakaya binerek hava atarak olmaz. Bunu önce kendime söylüyorum.”

Vali Memiş ayrıca Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 2. Organize Sanayi Bölgesinde Tekstil Kent projesine başladıklarına işaret ederek, ağustos ayında 4 tane fabrikayı bitireceklerini ve her birinde 500 kişi istihdam edeceğini söyledi. Vali Memiş, 2. Organize sanayi bölgesinde 33 tane fabrika inşaatına da devam ettikleri bilgisini paylaştı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,694TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz