Ana SayfaTürkiyeErzurum Valisi Okay Memiş girişimcilerin yanında

Erzurum Valisi Okay Memiş girişimcilerin yanında

Erzurum Valisi Okay Memiş girişimcileri Erzurum’a yönlendirme ve destekleme faaliyetlerini sürdürdü. Erzurum için üretimden üreticiden yana duran Memiş faaliyetler kapsamında Turkmag Madencilik Sinter Manyezit Fabrikası’nı ziyaret

etti. Erzurum Aşkale İlçesinde bulunan fabrikayı ziyaret eden Memiş, işletme hakkında bilgi alarak yapılan çalışmaları inceledi.

Memiş: 15 milyon dolar ihracatı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz

Turkmag Madencilik Sinter Manyezit Fabrikası Müdürü Hüseyin Genç, firmalarının Türkiye’de ilk üçe girdiğini ifade ederek, “15 milyon dolar ihracatı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Bazı orman izinlerimizin, patlayıcı madde izinlerimizin çıkmamasından dertliyiz. Bunun önümüzdeki günlerde hızlı şekilde çözülerek, tarafımıza olumlu dönüş yapılmasıyla istihdam ve ihracatı artıracağız” dedi.

Fabrika müdürü Hüseyin Genç ve işletme sahibi Salih Cihan ile birlikte baret takıp fabrikayı ve maden ocağını gezen Vali Okay Memiş’e Aşkale Kaymakamı Mehmet Aksu’da eşlik etti. Ruhsatın yenilenmesi ve patlayıcı madde kullanımı konusunda gerekli izinlerin alınması konusunda Vali Memiş’ten yardım isteyen maden yetkilileri, bu sorunun giderilmesi halinde ihracat ve istihdama büyük katkı sunacağını söyledi. 

“İstihdam yaratan müesseselerin yanında olduk”

Vali Memiş, ziyaret sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, 400 kişiyi istihdam eden firmanın ürettiği madeni, yarı mamul olarak yurt dışına ihraç ettiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Türkiye’deki bu işi yapan 3 büyük firmadan birisi burası. Firmanın çalışan ve yöneticileriyle bir araya geldik. Bizden birtakım istekleri oldu, benim gördüğüm bir takım eksikler var onları da ben ilettim. Hedefleri inşallah süresi dolan ocakların ruhsatının yenilenmesi. Yeni ocaklarla en az 600 kişiyi daha istihdam etmek istiyorlar. Erzurum Valisi olarak atandığım günden bu yana istihdam yaratan bütün müesseselerin yanında olmaya gayret ediyorum.”

“Bürokratik sorunları çözeriz”

Memiş, fabrikanın bürokratik sorunlarını çözeceklerini belirterek, “İhracat rakamlarımızın düşük olmasının en büyük sebeplerinden birisi bu tür firmaların ihracat ve vergi ile ilgili işlemlerini İstanbul üzerinden yürütmeleridir. Kendilerine rica ettim, Erzurum’a alacaklar. 2011 yılında 30 milyon dolarlık ihracat yapmışlar sonra piyasanın şartlarından dolayı bu biraz küçülmüş. Geçtiğimizde 15 milyon dolarlık ihracat yapılmış, Erzurum’da 15 milyon dolarlık ihracat rakamı bizim o yerimizi çok yukarı çıkaracak rakamdır.”

Turkmag Madencilik Sinter Manyezit Fabrikası Müdürü Hüseyin Genç ise 2010 yılında açılan tesiste 400 kişinin çalıştığını aktardı.

Vali Memiş’in kendilerini ziyaret ederek sorunlarını dinlediğini anımsatan Genç, önümüzdeki günlerde orman ve patlayıcı madde izinlerinin çıkması halinde sonunun çözüleceğini ve istihdam ve ihracatı arttıracağını söyledi. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz