Ana SayfaTürkiyeErzurum’da 12. Uluslararası Öğrenci Buluşması

Erzurum’da 12. Uluslararası Öğrenci Buluşması

Erzurum’da Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu tarafından “12. Uluslararası Öğrenci Buluşması” etkinliği gerçekleştirildi.

Yakutiye Kent Meydanı’nda düzenlenen programa; Erzurum Valisi Okay Memiş, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, kurum müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Ülkeler arasında kardeşlik köprüleri kurulması amacıyla gerçekleştirilen etkinliğin bu yılki teması “Doğudan Batıya Adil Bir Dünya” olarak belirlendi. 

Dünyanın dört bir yanından öğrenim görmek için Erzurum’a gelen öğrenciler, etkinlikte hem kendi kültürlerini tanıtma hem de başka kültürleri tanıma fırsatı buldu.

Programda konuşan Vali Okay Memiş, Erzurum’un önemli bir kültür ve tarih kenti olduğunu söyledi. 

Erzurum’da 100 bine yakın öğrenciyi misafir ettiklerini belirten Vali Memiş, “Bu öğrencilerimiz büyük çoğunluğu ülkemizin farklı illerinden gelen öğrencilerdir. Yurt dışından ise 2 bin 300 öğrencimiz ilimizde eğitimini sürdürmekte olup, bu alanda da 64 ülkeden 700’e yakın misafir öğrencimiz var. Sizleri Erzurum’da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Erzurum’un tanıtımı adına misafir öğrencilerin büyük katkısı olacağını dile getiren Memiş, “Biz, katıldığımız tüm programlarda ilimizi tanıtmaya çalışıyoruz fakat biz ne kadar anlatsakta misafir öğrencilerimizin ve diğer illerden gelen öğrencilerin intibaları daha etkilidir. Onların ilimizden övgüyle bahsetmesi bizim için turizm potansiyelidir.” diye konuştu.

Öğrenciler, konuşmaların ardından ülkelerine ve Erzurum’a özgü oyunları sergiledi.

Haber ve fotoğraf: Hakan Dikmen

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz