Ana SayfaSporErzurum’da basketbol denince akla gelen ilk isim: Hamit Kavurmacı

Erzurum’da basketbol denince akla gelen ilk isim: Hamit Kavurmacı

Erzurum’da basketbol denince akla gelen ilk isimdir, Hamit Kavurmacı. 2018-2019 sezonunda basketbolda Erzurum Büyükşehir Belediye Basketbol takımını ve Atatürk Üniversitesi basketbol takımlarının çıtasını yükselten, yaptığı başarılı işlerle kendinden söz ettiren Erzurum’un öz çocuğudur. Sporun hayattaki öneminden bahseden Hamit Kavurmacı’yla basketbol hakkında konuştuk.

Hamit Bey kendinizden bahseder misiniz?

Hamit Kavurmacı Atatürk Üniversitesi Spor bilimleri fakültesi öğretim görevlisiyim. Yaklaşık 10 yıldır basketbol antrenörlüğü yapıyorum. Daha öncesinde de oyuncu olarak Erzurum’a hizmet verdim. Bu günlere geldim.

 Spor eğitmeni misiniz?

Şimdi spor eğitmeni miyim hayır spor eğitmeni değilim ben bir basketbol eğitmeniyim. Sporun içinde evet bir branş fakat sağlıklı yaşam için sporla profesyonel yapılan basketbol veya yapılan diğer branşlar birbirinden farklılık gösteriyor. Dolasıyla daha spesifik teknik ve taktik çalışmalar olayın içine giriyor. Bu yüzden biz sporla basketbolu veya diğer branşları ayırıyoruz 

En idealı 6-7 yaş arası

 Basketbola başlama yaşı kaçtır?

Aileler çocuklarını sağlıklı bir birey haline getirmek istiyorlarsa mutlaka herhangi bir spor dalıyla mutlaka çocuğu buluşturmak zorundalar. Çünkü günümüzde sizlerde görüyorsunuz artık mahalle kültürü kalmadı. Hep apartman çocuğu oldu çocuklarımız dışarı çıkamıyorlar, oyun alanları yok güvenli ortam yok dolayısıyla çocuklar evlere hapis oldular. Ailelere düşen çocuklarını Erzurum’daki spor kulüplerine götürüp yeteneğine göre herhangi bir branş’a yönlendirmek olmalı. Kendi branşım adına söyleyecek olursam basketbola başlama yaşı biz şu anda 6-7 yaşları arası başlatıyoruz. Hem sosyalleşiyorlar hem de güvenli bir ortamda basketbol eğitimi alıyorlar.  

Basketbola ilginiz nereden ve ne zaman başladınız?

Ben basketbola nasıl başladım. Üniversite lojmanlarına taşındığımızda bizim açık basketbol sahamız vardı. Burası sadece benim değil  Erzurum da basketbola başlayan tüm ağabeylerimin ve yaşıtlarımın   bir ocağı şeklinde oldu. Biz orda basketbolu izleyerek öğrendik ağabeylerimizden. İzlediğimiz hareketleri geçip sahada tekrar ediyorduk ve böylece ilgi duymaya başladım.  Daha sonrası okul takımları ve kulübe yönlendim. Kulüpte de bu işi Devlet Su İşleri basketbol kulübünde yapmaya başladım. DSİ spor kulübü Erzurum da bir lokomotiftir bizi bugünlere getiren buralarda olmamızı sağlayan.  DSİ spor kulübüdür aslında.

Samsun maçında duygu patlaması yaşandı

En duygu dolu maçınız var mıydı varsa hangi maç?

-Valla daha öncelerde bölgesel liglerde de takımlarımız oldu. Fakat bu seviyelerde ilk kez bir takım kurabildik. Bu seneki Samsun maçı bizim için o anlamda heyecan duyduğumuz bir maçtı hatta maç sonrasında  artık o sezonun birikimiyle biz birbirimize sarılarak ağladık. Gerçekten çok heyecan doluydu. Salondaki ambiyans inanılmazdı seyirci çok güzeldi. Bizi destekleyenleri mahcup etmedik en çokta ona seviniyoruz.

Altyapıdan 800 yakın çocuk çıkardık

 Erzurumspor basketbol kariyeriniz nasıl başladı?

-Erzurum Büyük Şehir Belediyeye minikler ligi organizasyonu yaparak başladık. Yani bir alt yapı kurduk aslında. Bundan 3 sene önce il temsilcimiz Cem ÇULFA beyefendi  ile beraber Erzurum da 22 takımdan oluşan bir minikler ligi kurduk. 2004 doğumlularla başladık ve şimdi 2005- 2006- 2007 doğumlarla bu ligi devam ettiriyoruz. Alt yapımımızda 800 e yakın çocuk basketbol eğitimi alıyor. Aslında böyle başladı Erzurum büyük şehirle ilişkilerimiz hani biz Büyükşehir belediyeye şunu da söyledik hani tamam alt yapı yapıyoruz dama  bu çocukların kendilerini ilerde oynamayı hayal edebilecekleri bir lig takımının da olması lazım dedik. Bu görüşümüz karşılıkta bulundu. Sağ olsunlar Mehmet SEKMEN beyin spor vizyonu çok geniş olduğu için bir basketbol takımının kurulmasına sıcak baktı ve bu vesileyle bizde  lig takımını  kurarak geçen sene başladık bu sene inşallah bir üst tura çıktık orada mücadelemiz devam edecek.

Zor ve çileli bir yoldu ama 4 takım arasına kalmayı başardık

Bu sezonu bize değerlendirir misiniz?

Bu sezon bizim için güzel başladı. Transferlerimizi ona göre yapmıştık ligi tanımıştık bir evvelki seneden. Lige hızlı bir giriş yaptık 5 te 5 ile başladık sonra evimizde lig boyunca bir kez TED Kolejine yenildik onu da deplasman’da yenerek telafi etme fırsatı yakaladık. Bu seneyi playoff’u katarsak’ta 6 mağlubiyetle kapadık. Bu bizim için bence güzel bir başarı oldu. Sezona tabi sakatlıklar yaşadık, hastalılar oldu, tam çıkamadığımız maçlar oldu. Zor ve çileli bir yoldu ama son dört takıma kalma başarısı gösterdik ve nihayetinde bu sezonun meyvesini mücadelesi TBL de mücadele ederek alacağız.

Oyunculuk mu antrenörlük mü?

Oyunculuk dertsiz aslında yani sahaya çıkıyorsunuz hani elinizden geleni yapmaya çalışıyorsunuz oluyorsa oluyor olmazsa maçı kaybediyorsunuz ama antrenörlük maalesef   öyle kolay değil daha zor.  Çok fazla planlama yapmak zorundasınız her şeyi planlıyoruz biz tüm antrenmanlarımızı maçın her anını oyuncuların kullanımından tutun dış çevredeki seyirciden herkesi planlamak zorundasınız dolasıyla ömrünüz biraz planlamayla geçiyor hani bu işin arka planında biz günlük 8-9 saatlik çalışmalarla buralara gelebildik. Ama oyuncular saat 4’te antrenmana gelip 6’ da evlerine gidiyorlar  yani oyuncular için bu iş daha kolay ben oyuncu olmayı tercih ederdim sanırım.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,684TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz