Ana SayfaTürkiyeErzurum'da çölyak hastalarına taze ekmek

Erzurum’da çölyak hastalarına taze ekmek

Erzurum’da çölyak hastası olan kızı için ve diğer hastalar için glutensiz ekmek ve unlu mamuller üreten Ayşe Demirtaş, “Biz çok zorluk çektik. Başka aileler de zorluk çekmesin ve hastalarını taze gıdalar yiyebilsinler diye bu dükkânı açtık.” dedi.

KOSGEB’den aldığı destekle Erzurum’da pastane açan Ayşegül Demirtaş, glutensiz ekmek, pasta ve kurabiye gibi gıda malzemeleri üreterek çölyak hastalarına hizmet veriyor. Kızının da çölyak hastası olduğunu belirten Demirtaş, kendilerinin zamanında çok zorlandıklarını, başka hastalarında zorlanmaması için bu dükkânı açtıklarını söyledi. Şehir dışına da ürün gönderdiklerine değinen Ayşegül Demirtaş, “Biz bu zorlukları çektik, insanlar çekmesin diye pastane açmaya karar verdik. Anne babalar artık üzülmesin. Çölyak hastaları bayramlarda, özel günlerde bir yere gittiklerinde tatlı tarzı şeklinde çeşitler gördüklerinde ‘bizim de var’ desinler gözleri kalmasın yani. Bu tarz ürünler çabuk bayatladığı için sipariş üzerine çölyak hastalarına özel ne istiyorlarsa hazırlıyor gönderiyoruz. Kesinlikle kâr amacı gütmüyoruz. Bize ulaşanlar çok memnun kaldıklarını söylüyor. Kendi çocuğuma hazırladıklarımı onlara da yapıyorum.” dedi.

Çölyak nedir?

Genellikle çocukluk yaşlarında ortaya çıkan çölyak hastalığı, karın bölgesinde öne doğru oluşan şişlik, kas zayıflığı, kansızlık, gaz şikayetleri, eklem ve kemik ağrıları gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Buğday, arpa, yulaf ve çavdarda bulunan gluten adlı proteinin ince bağırsakta emilememesi sonucu oluşan rahatsızlık olarak tanımlanan çölyak hastalığı gluten içeren besinleri düşman olarak görüyor. Özünde gluten proteinini barındıran buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahılları ve ürünlerini tüketemeyen çölyak hastaları Türkiye’de sayısı fazla olmayan Ayşegül Demirtaş’ın açtığı gibi pastanelerden yemeye dikkat etmek zorunda.

Haber ve fotoğraf: Murat Yaşar

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz