Ana SayfaTürkiyeErzurum'da saraçlık mesleği unutulmaya yüz tuttu

Erzurum’da saraçlık mesleği unutulmaya yüz tuttu

At koşum ve eğer takımı gibi çeşitli at malzemeleri yapan saraçlık mesleği unutulmaya yüz tuttu. Özellikle yurt dışından ithal edilen ürünlerden dolayı kendilerine rağbetin kalmadığını söyleyen Erzurumlu zanaatkar Abdülhamit Akbulut, “Bu bir sanattır. Bu sanatı Türkiye’de icra eden 5-10 tane ustamız kaldı. Bu ürünleri ithal ederek hem bize hem de milli ekonomiye zarar veriyorlar.” dedi.

Abdulhamit Akbulut babasından devraldığı saraçlık mesleğini severek devam ettiriyor

Erzurum’da unutulmaya yüz tutmuş saraçlık mesleğini tam 47 yıldır sürdüren Abdülhamit Akbulut, çırak bulamamaktan dert yanıyor. 1968’den beri bu mesleği yaptığını söyleyen Akbulut, “Saraçlık mesleği kaybolmaya yüz tutmuş bir meslek. Osmanlı döneminde, Osmanlı padişahları özellikle ve özellikle saraçhaneler kurarlarmış. Yani devletin himayesi altında saraçhaneler kurarlarmış ki atların malzemesini üretsinler diye. Çünkü o günkü şartlarda at bizim hem bineğimizdi hem ulaşımımızdı hem de savaş aracımızdı.” dedi.

Babasından devraldığı mesleği severek yaptığını aktaran Abdülhamit Akbulut, elinde 3 tane daha meslek olmasına rağmen saraçlıktan vazgeçemeyeceğini vurguladı. Yaptığı işi beğenmedi mi iptal eden Akbulut, “Benim seveceğim şekilde o işi yapıyorum. Ben seversem müşteride sever. Ben sevmezsem zaten o sanat, sanat değildir. Ben ölene kadar da bu mesleği sürdüreceğim” dedi.

Çırak bulamadığından dert yanan Akbulut, babasından aldığı öğüdü şöyle açıklıyor:

“Oğlum sanat ölmez. Atın nesli tükenmediği sürece bu meslek bitmez. Bu mesleğinde geleceği parlak olur. Şu anda da ata binmek zevk, hobi yani zengin işi. Ama hem bilinmiyoruz hem de ithal edilen ürünlerle de yara alıyoruz. Bu zanaatın okullarda kurslarda tanıtılması hem kültürümüzü hem de bizim mesleğimizi tanıtır ve yaşatır.”

Haber ve fotoğraf: Musa Mutlu Yılmaz

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz