Ana SayfaTürkiyeErzurum'da tarihi tabya artık çöplük

Erzurum’da tarihi tabya artık çöplük

Yıllara meydan okuyan tarihi tabya ne yazık ki çöplüğe dönüştürülmüş durumda. Kiremitlik tepede bulunan tabya artık tarih değil çöp kokuyor. Poşet ve alkol şişeleri gibi birçok atık, tarihi yere gölge düşürmekte. Atatürk Üniversitesi Gazetecilik bölümü öğrencisi Erhan Özdemir’in özel haberi.

Erzurum’da bulunan 21 tabyadan biri olan büyük kiremitlik tabyası günümüze kadar sapa sağlam ulaşmış olsa da kimsenin sahip çıkmamasından dolayı ayyaşların uğrak yeri olmuş durumda. İçerde içki şişeleri, sağa sola atılmış afişler ve daha birçok pisliğin olduğu tabya her geçen gün biraz daha yıpranmakta.  

Atatürk üniversitesi ile Yenişehir arasında, atlama kulelerin yanında bulunan tabya 1867-1872 yılları arasında Sultan Abdülaziz döneminde palandöken dağından gelebilecek tehlikelere karşı yapılmış olup, iki bölüm olarak inşa edilmiştir. Doğuda bulunan bölüm karargâh olarak kullanılırken batı bölümü de birbirine bağlı on üç odadan oluşmakta. Tarihe tanıklık eden tabya turizme kazandırılması gerekirken maalesef çöp ve bira şişeleriyle dolu. 

Yakılan ateş nedeniyle duvarlar kararmış

İçerde yakılan ateşten en çok zararı gören duvarlar; hem kararmış hem de rutubet kapmış. Bununla birlikte duvarların tamamına neredeyse yazılar yazılmış. Dışarıdan bakıldığında herhangi bir sorun yok gibi gözüküyor ancak İçerdeki bazı noktalar yıkılmış durumda. Bunun yanında Tabyaya gelenlerin yiyecek bırakmalarından ve Erzurum’un soğuğundan korunmak isteyen sokak hayvanları ’da Giriş ve çıkışlarda bir engel olmadığı için tabyayı barınak olarak kullanmaktalar. 

Çevre sakinleri çok rahatsız

Tabyaya gelenlerin alkol aldıklarını belirterek çevrenin hem kendileri için hem ’de çocukları için tehlikeli olduğunu söyleyen çevre sakinleri özellikle yaz aylarında daha çok kişinin geldiğini ifade ediyor. Tabyanın kışın çok soğuk olduğunu, bundan dolayı daha az kişinin geldiğini belirten Mehmet Balut  “böyle bir tarihi mekânın bu hale gelmesine nasıl müsaade ediliyor? Çocuklarımız burada oynuyor. Buraya gelenler ise gözümüzün önünde içiyor etrafı kirletiyor. Böylemi tarihi yerlere sahip çıkacağız? Çocuklarımıza böylemi örnek olacağız burada mücadele veren dedelerimize saygısızlık ediyoruz. Koskoca tabya çöplerden geçilmiyor çok yazık.” şeklinde konuştu.

Haber ve fotoğraflar: Erhan Özdemir

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz