Ana SayfaTürkiyeErzurum'da ulusal firmalar esnaflığı yok ediyor

Erzurum’da ulusal firmalar esnaflığı yok ediyor

Ulusal firmaların açılmasıyla beraber yerel sektör günden güne eriyor. Güvendik Marketler Sahibi Muharrem Özdemir müşteri kaybetmekten yakınırken, Düzgün Marketler grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda PERDER (Türkiye Perakendeciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Ömer DÜZGÜN ise Ulusal firmaların (marketlerin) açılmasının önünü açan hükümet politikasının etkili olduğunu müdahale etmediğini ve buna göz yumduğunu belirtiyor. Hakan Dikmen’in özel haberi…

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da sorunların çözümü için çaba ve gayretin gösterildiğini esnafların da değişen çağa ayak uydurması gerekliliğine vurgu yapıyor.

Mahallemizin neşesi selam alıp verdiğimiz, keyifli sohbetleri için uğradığımız, evimizin anahtarını gönül rahatlığıyla teslim ettiğimiz, yeri geldiğinde çocuklarımızı emanet ettiğimiz eski günleri arar olduğumuz o güler yüzlü esnaflar gitti yerine yaşama gayesi olmayan, hayattan bezmiş alışveriş merkezleri geldi. Peki, ne oldu da esnafta ki güler yüz gitti? Unutulmaya yüz tutulmuş, bir mesleğe dönüşen perakendecilik sektörünün sorunlarını dile getirmek için konuşmaya çalıştığımız esnafa bir dokunup bin ah işitiyoruz. Günümüzde paramızın olmadığı zaman hatırladığımız, adres sormak için kapısını çaldığımız, gece bir ihtiyaç için uğradığımız bir mekâna dönüşen yerel esnaf sektörü bitmek üzere. Bunun en önemli sebeplerinden biri de her köşe başında açılan ve bir türlü önlemeyen ulusal market ve mağaza zincirleri şubelerinin açılması. Kaliteli ürün satmamasıyla ve ucuzluğuyla oldukça eleştirilen bu market ve mağaza zincirleri, yerel esnafın yok olmasına sebep oluyor. Mahalle kültürünü yozlaştıran bu alışveriş merkezleri sosyal ve kültürel dayanışma ruhunu da yok ediyor.

20 yıldır Marketçilik sektörüyle uğraşan Ömer Düzgün ‘’çalışma saatlerinin uzun olmasının yanı sıra marketçilik sektörüne talebin azaldığını, ulusal market zincirlerinin açılmasıyla beraber işlerinin durma noktasına geldiğini, müşteri ve kar oranlarının düştüğünü belirtiyor. “Çalışma saatlerimiz çok uzun, gece gündüz demeden çalışıyoruz. Yerel Marketlere talep azaldı bizim sattığımız bir ekmek birde sigara kaldı bu ürünler sayesinde ayakta durduğumuzu söyleyebilirim. Millet ucuza gittiğini sanıyor ama aslında aldıkları ürünler bizimkinden daha pahalı. Market zincirleriyle rekabet edemiyoruz. Bizim kar imajımızı oldukça etkiliyorlar. O marketlerle rekabet edebilmek için de onlar ürünlerini kaça satıyorsa bizde mecburen o fiyata satmak zorunda kalıyoruz. O yetmiyormuş gibi ürünlerini ucuza gösterebilmek adına broşürler dağıtarak göz boyamaya çalışıyorlar bizim yerel esnaf arkadaşlarımızın broşür basma gibi bir imkânları yok buda ister istemez müşteri kaybetmemize sebep oluyor.” şeklinde dert yandı.

Devletin verdiği kredilerin küçümsenmemesi gerekliliğine vurgu yapan Düzgün, bankaların aldığı komisyon ücretlerinin düşürülmesi ve temel ihtiyaçların yerel esnaftan temin edilmesi yönünde taleplerde bulunuyor. Açılan bir ulusal bir mağaza ya da market zincirine paralel olarak bir yerel esnafın iflas ettiğini ve esnafın kepenk indirildiğine de dikkat çekiyor. Bir başka esnaf olan Yakup Şahintürk ise ulusal mağaza ve market zincirlerinin açılması ve çoğalmasıyla beraber halkta da yerellere olan arz ve talebin azaldığına dikkat çekerek sadece bazı zamanlarda hatırlanır olmasından sitem ediyor.

Parası olunca tanımaz, parasız kalınca hatırlar!

Şahintürk “Her köşe başında bir ulusal mağaza, market açılıyor buda milletin ucuza yönelmesine neden oluyor. Millet parası olduğu zaman bizi tanımaz, ne zaman ki parasız kalırlar o zaman bizi hatırlamaya başlarlar. Biz kaliteli mallar getirirken, market, mağaza zincirleri ucuz yan sanayi ürünlerini satışa çıkartıp müşterilerimizi elden almaya çalışıyor halk ucuza gittiğini sanıyor ama aslında ucuza giderken sağlıksız ürünler tüketmeye başlıyor bu da insanın genlerini bozuyor. Ulusal market ve mağazalar kaliteli mal satmadığı için ucuzdur. Onların kaliteli mal satma derdi yok. Onlar sadece kalitesiz malları ucuza satarak karına kar katmaya çalışıyorlar başkada yaptıkları bir şey yok.” ifadesini kullandı.

Yerel esnafın ulusal firmalarla rekabet ortamına girmesinin oldukça zor olduğuna dikkat çeken Şahintürk, farklı alternatifler sunarak müşterinin ilgisine çekmeye çalıştıklarını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Veresiye satışlar yapıyorum, tanıyıp tanımadığım herkese veresiye veriyorum, güven ortamını oluşturarak bu sektörde kalma çabasına giriyorum. Parası eksik olan kişilerin gerekli ihtiyaçlarını almasına yardımcı olup sonra verebileceğini söylüyorum bu sayede de işlerimin yolunda gitmesini sağlıyorum. Biz artık Erzurum halkından değil, dışarıdan gelen öğrenciler sayesinde işlerimizi yürütebiliyoruz. Üniversite öğrencileri olmasaydı bugün bu yerel firmalar olmazdı.”

Hükümet uygulamalarının da ulusal firmaların açılmasının önünü açtığını ve hükümetin gerekli önlemleri almadığından dert yakınan Düzgün “Hükümet esnafı korumak adına gerekli adımları atmadı. Ulusal firma zincirlerinin açılmasına göz yumdu. Hükümet isteseydi esnaf bu duruma gelmezdi. Onlarda esnafın bitmesinden yana. Bir tane yasa tasarısı çıkarıp yerel esnafı koruma altına alabilirlerdi ama yapmadılar bunu. Hangimiz bugünün koşullarında ülkenin iyi yönetildiğinden bahsedebiliriz ki? Kaçakçılıkla mücadele ediliyor mu? Hayır, istese kaçağı önleyebilir mi evet ama yapmıyor.” şeklinde sitem etti.

Sorunlar devam ederken belediyelerin market şubelerinin önünün açılmasında payı olduğunu belediyenin ruhsat vermeye devam ettiğini belirten Düzgün taleplerini yerine getiren, karşılayan tek kurumun Emniyet Müdürlüğü olduğunu söyledi ve ekledi: “Kaçak sigara konusunda oldukça yardımcı oluyorlar. Emniyet üzerine düşen görevi yapıyor. Emniyetin bu çalışmaları sayesinde olumlu neticeler alabiliyoruz.” ifadelerini kullandı. ESOB Başkanı ise önemli mesafelerin aşıldığına dikkat çekerek KOSGEB kredileriyle birlikte esnafın bir nebze de olsa nefes aldığını, borcundan dolayı emekli olamayanlara düşük faizli kredi verilerek emeklilik gibi haklarının verilmesinden dolayı mutlu olduklarını belirtti.

Önemli mesafeler katettik!

Erzurum Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Rasim Fırat, “KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) ile ortaklaşa 23 girişimcilik kursu ile bir ilki gerçekleştirdik. KOSGEB kredisi sayesinde esnaflarımız rahat nefes almaya başladı. Oldukça mütevazı bir bütçeyle önemli işler yaptık. Bugün baktığımızda konfederasyon hariç devlete ya da bir başka yere tek kuruş borcumuz yok. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Ziraat Bankası arasında bir protokol imzaladık. Bu protokol ile, sigortalılık süresini doldurmuş ancak borcu nedeniyle emekli olamayan vatandaşlarımızın mağduriyeti giderirken aynı zamanda devletin alacağını da tahsil etmiş olduk. Esnafımız yararına olacak türden krediler sağlamak adına zemin hazırlıyoruz. Hükümetimiz son dönemde esnafa sağladığı sıfır faizli kredi desteği ve bir takım yasal düzenlemelerle ciddi bir katkı sağladı.” diyerek, Gümrük ve Ticaret bakanlığının market zincirleri ve esnafla ilgili bir çalışmanın yürüttüğünü belirtti.

Sorunlar çözülecek, esnafta çağa ayak uydurmalı!

PERDER toplantısında konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan market zincirleriyle ilgili bir çalışma yürüttüklerini belirterek, esnafın çağa ayak uydurmasının önemine dikkat çekti. Bakan Pekcan “Market zincirleri konusunda bakanlık olarak bir çalışma yürütüyoruz. Talep ve sorunları dinledik. Bu sorunları çözmek adına konunun muhataplarıyla bizzat görüşeceğim. Esnaf ve sanatkârın sorunlarının belirlenmesi amacıyla sektör analizi ve etki analizi gibi çalışmalar yürütüyoruz. Esnafımız da artık çağa ayak uydurabilmeli, bunun içinde e-ticaret uygulamasına bir an önce geçmeliler. Bakanlık olarak esnaflarımızın e-ticaret uygulaması yapabileceği mobil uygulama portali üzerinde çalışıyoruz. Bu sayede esnafımız artık ürününü dünyaya tanıtabilecek ve çağa ayak uydurarak işlerini büyütecek” dedi.

Haber: Hakan Dikmen

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz