Ana SayfaDünyaEski doktor ve hemşireler göreve çağrıldı

Eski doktor ve hemşireler göreve çağrıldı

Gelecek Partisi’nin görevden uzaklaştırılmış doktorlara ilişkin benzer bir öneri İngiltere’de uygulamaya kondu.

İngiltere Sağlık Bakanlığı koronavirüsle mücadele etmek için 65 bin eski doktor ve hemşiresini göreve çağırdı.

Reuters’in aktardığına göre koronavirüsle mücadele için aynı zamanda son sınıf  tıp öğrencilerine de geçici olarak görev çağrısı yaptı. 

İngiltere’deki hemşirelik hizmetlerinden sorumlu yetkili Ruth May, “Bunu tek başına yapamayız. Bu yüzden, yakın zamanda görevi bırakmış olan tüm hemşirelerimizin bu küresel salgın sırasında bilgi ve tecrübelerini bizimle paylaşmalarını istiyoruz. Çünkü hayat kurtarmak için yardımlarınızı esirgemeyeceğinizden hiç şüphem yok” dedi.

İngiltere Hemşirelik ve Ebelik Konseyi, son üç yıl içindeki iş akdi sona ermiş olan 50,000’den fazla hemşireye yazı yazdı. Genel Sağlık Konseyi ise 2017’den beri görev yapmayan 15,500 kadar doktora çağrıda bulunacak. 

Bavyera Eyaleti Valisi Markus  Soeder ise Almanya’nın Bavyera eyaletinde koronavirüs salgınını  azaltmak adına iki haftalık sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini  söyledi. 

Soeder “Bu tarz kararları almak hiç kolay değil” dedi ve “Elimizdeki bilgiler ve vicdanımızın sesini dinleyerek bu kararları alıyoruz. Koronavirüs’ten sonra daha güçlü bir Bavyera  için bu kararlara uymalıyız” diye ekledi. 

İran Sağlık Bakanlığı’ndan bir  resmi yetkilinin yaptığı açıklamaya göre İran’daki koronavirüs  salgını kaynaklı ölüm sayısı 149 artarak toplamda 1,433’e  yükseldi.  Teyit edilen koronavirüslü vaka sayısı ise 1,237 artışla  19,644 oldu. 

İtalya’daki koronavirüs kaynaklı ölüm sayısı 3,405’e ulaşıp virüsün asıl çıktığı yer olan Çin ana karasındaki ölüm sayısını geçerken İtalya’daki askerler geceleyin kapasitesi dolmuş mezarlıklardan cenazeleri taşıdılar.

Özel hastaneleri kamulaştıran İspanya hükümeti, son olarak ülkedeki bütün otelleri kapatıp hastaneye çevirme kararı aldı. Koronavirus nedeniyle 1002 kişinin öldüğü İspanya’da kent merkezlerinde asker ve polisler nöbet tutuyor.

Dünya genelinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bini aştı. Fransa’da hayatını kaybedenlerin sayısı 108 kişi artarak 372’ye, vaka sayısı ise 10 bin 995’e yükseldi.

Şu ana kadar ABD’de 11,500’den fazla koronavirüslü vaka ve en az 186 ölümlü vaka görülürken, Britanya’daki ölüm sayısı ise 144 olarak bildirildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri