Ana SayfaDünyaEvergrande artık Çin için tahammül edilemeyecek kadar büyük bir sorun

Evergrande artık Çin için tahammül edilemeyecek kadar büyük bir sorun

Evergrande’nin hikayesi ilgiyle takip ediliyor. Bir emlak devi olan Evergrande’nin başarısı, ülkenin tarım ekonomisinden kapitalizmi kucaklayan bir ekonomiye dönüşümünü simgeliyor. Ülkenin ekonomik yükselişinin simgesi olan Evergrande artık yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Şirketin sahibi Xu Jiakin 2018 yılında Çin Komünist Partisi’ne başarısından dolayı teşekkür ederek yaptığı konuşmada, “Sahip olduğum ve Evergrande Grubunun elde ettiği her şey parti, devlet ve tüm toplum tarafından bağışlandı” demişti. Ancak bugün çin hepsini elinden almakla tehdit ediyor.

Son 10 yıldır Çin’in çok hızlı büyümesine ön ayak olan borçlar şimdi ekonomiyi tehdit ediyor.

Evergrande’yi de uçuruma iten, iş genişlemesi için hızla borçlanma stratejisinin artık tahammül edilemeyecek seviyeye gelmesi.

Önceki hafta ödenmemiş faturaları 300 milyar dolayları aştı.

Evergrande batamayacak kadar büyük mü?

Pervasız borçlanma, kontrolsüz genişleme ve yolsuzluk, Çin’in en büyük emlak devi için şu soruyu gündeme getirdi: Evergrande batamayacak kadar büyük mü?

Bazılarına göre Evergrande’nin yaşadığı büyük kriz Çin’in büyüme modelinin sonunun başlangıcı. Çin bir paradigma kayması yaşıyor.

Uzmanlara göre Evergrande ülkenin en güçlü bankalarının işbirliği olmaksızın bu kadar büyüyemezdi. Ayrıca çok fazla yetkiye sahip üst düzey yetkililerin de yardımı söz konusu olabilir.

Büyümesini hızlandırmak için konutlara dönüştürdüğü her arazi parçası için bankadan ve inşa edilmeyen evler için yüzde 100 ödemeye istekli alıcılardan iki kez borç aldı.

Bir ara Çin ekonomisinin üçte birini temel eden Evergrande ya da onun gibi büyük şirketlerin barışı, Çin Altın çağının sonunu işaret edebilir.

Evergrande’nin aşırı borç altında yaşadığı zorluk, aynı zamanda Çin finansal sisteminin kusurlarını da açık etti. Sınırsız borçlanma, agresif büyüme, yolsuzluk.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin artık yavaşlıyor. Evergrande’nin çöküşünün Çin ekonomisine yayılabileceğine dair endişeler de giderek yayılıyor.

Çin Merkez Bankası

Çin Merkez Bankası 2 gün önce bir açıklama yayınladı. Borçlarını ödemede sıkıntı yaşayan inşaat şirketi Evergrande nedeniyle oluşan finansal riskin “kontrol edilebilir” olduğu belirtildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri