Ana SayfaTeknolojiFacebook öldü mü? New York Times'da dikkat çeken analiz

Facebook öldü mü? New York Times’da dikkat çeken analiz

Son bir ayda çok sayıda olumsuz habere konu olan Facebook için bir analiz de New York Times yayınladı. The Wall Street Journal tarafından yayınlanan sızdırılmış belgelere atıfların olduğu yazı en iyi günleri geride kalan şirkete dair ipuçları veriyor.

Facebook’un korkunç derecede güçlü olduğunu ve ancak agresif hükümet müdahalesiyle dize getirilebileceğini düşünmek yeterince kolay olurdu.

Facebook’un başı dertte.

Mali sorun, yasal sorun, hatta senatörlerin Mark-Zuckerberg’e bağırması sorunu değil. Bahsettiğim şey, ölmekte olan bir şirketi yakından gören herkesin tanıyabileceği, yavaş ve istikrarlı bir düşüş. En iyi günleri geride kalmış bir organizasyonun üzerinde asılı duran, her yönetim önceliğini ve ürün kararını etkileyen ve bir çıkış yolu bulmak için giderek daha umutsuz girişimlere yol açan varoluşsal bir korku bulutu. Bu tür bir düşüş mutlaka dışarıdan görülemez, ancak içeriden insanlar her gün yüzlerce küçük, rahatsız edici işaret görüyor – kullanıcı düşmanı büyüme hackleri, yönetici paranoyası, yetenekli meslektaşların kademeli olarak yıpratılması.

Facebook eleştirmenleri arasında şirketin büyüklüğünü ve hakimiyetini vurgularken yanlış adımlarını es geçmek moda oldu. Perşembe günü yapılan bir Senato duruşmasında, milletvekilleri Facebook’un küresel güvenlik başkanı Antigone Davis’i şirketin bağımlılık yapan ürün tasarımı ve milyarlarca kullanıcı üzerindeki etkisi hakkında sorular sordu. Bayan Davis’e yöneltilen soruların çoğu düşmancaydı, ancak çoğu Büyük Teknoloji duruşmasında olduğu gibi, havada garip bir saygı vardı, sanki kanun koyucular soruyormuş gibiydi.

Ancak sızdırılan bu belgeler bir şeyi kanıtladıysa, Facebook’un Godzilla’ya benzemediği bir his var. Şirket dahili olarak, güç ve nüfuzunu kaybetmekten değil, kaybetmekten endişe ediyor ve kendi araştırmaları, ürünlerinin çoğunun organik olarak gelişmediğini gösteriyor. Bunun yerine, toksik imajını iyileştirmek ve kullanıcıların uygulamalarını daha çekici alternatifler lehine terk etmelerini engellemek için giderek daha fazla çaba sarf edecek.

Bu güvenlik açığını The Journal’ın geçen hafta çıkan dizisinin bir bölümünde görebilirsiniz . Şirket içi Facebook araştırmasına atıfta bulunan makale, şirketin gençleri “değerli ancak kullanılmayan bir kitle” olarak nitelendirerek çocuklara kendini nasıl pazarlayacağı konusunda stratejiler geliştirdiğini ortaya koydu. Makale, Facebook araştırmacılarının “çocuklar arasında ağızdan ağıza/büyümeye teşvik etmek için oyun tarihlerinden yararlanmanın bir yolu olup olmadığını” sorduğu bir sunum da dahil olmak üzere, öfke için bol miktarda yem içeriyordu.

Kulağa çılgınca gelen bir soru ama aynı zamanda aydınlatıcı. Kendine güvenen, gelişen bir sosyal medya uygulamasının “oyun tarihlerinden yararlanması” veya 10 yaşındakileri hedefleyen ayrıntılı büyüme stratejileri hazırlaması gerekir mi?

Gerçek şu ki, Facebook’un genç kullanıcılara olan açlığı yeni bir pazara hükmetmekten daha çok ilgisizliği ortadan kaldırmakla ilgili. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gençler arasında Facebook kullanımı yıllardır düşüyor ve yakında daha da düşmesi bekleniyor – dahili araştırmacılar, günlük kullanımın 2023 yılına kadar yüzde 45 düşeceğini tahmin ediyor. Yıllardır temel uygulama, TikTok gibi daha hızlı büyüyen rakiplere karşı pazar payını kaybediyor ve daha genç kullanıcılar eskisi kadar çok içerik yayınlamıyor.

Şirket içindeki belgelere göre, 11 yaşındaki çocuklarda şu görüş hakem: Facebook yaşlı insanlar içindir.

The Journal’ın serisindeki , Facebook’un 2018’de aldığı “anlamlı sosyal etkileşimleri” vurgulamak için Haber Kaynağı algoritmasını değiştirme kararının nasıl öfke ve öfkede ani bir artış yarattığını ortaya koyan üçüncü makaleyi ele alalım .

Algoritma değişikliği, o sırada daha sağlıklı konuşmalar için asil bir itme olarak tasvir edildi. Ancak şirket içi raporlar, bunun kullanıcı etkileşiminde yıllarca süren düşüşü tersine çevirme girişimi olduğunu ortaya koydu. “Orijinal yayınlar” olarak adlandırılan bir ölçümde olduğu gibi, platformdaki beğeniler, paylaşımlar ve yorumlar düşüyordu. Yöneticiler, çok fazla yorum ve tepki toplayan içeriği tanıtmak için Haber Kaynağı algoritmasını yeniden düzenleyerek düşüşü tersine çevirmeye çalıştılar, bu da kabaca “insanları çok kızdıran içerik” anlamına geliyordu.

Facebook’un öldüğünü ilan etmek için henüz çok erken. Şirketin hisse senedi fiyatı, güçlü reklam geliri ve pandemi sırasında bazı ürünlerin kullanımındaki artış nedeniyle geçen yıl yaklaşık yüzde 30 arttı. Facebook, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ülkelerde hala büyüyor ve ülke içinde tökezlese bile orada başarılı olabilir. Şirket, artırılmış ve sanal gerçeklik ürünleri gibi başarılı olmaları durumunda gidişatı değiştirebilecek yeni girişimlere büyük yatırımlar yaptı.

Ancak Facebook’un araştırması net bir hikaye anlatıyor ve bu mutlu bir hikaye değil. Genç kullanıcıları Snapchat ve TikTok’a akın ediyor ve yaşlı kullanıcıları aşı karşıtı grafikli resimler yayınlıyor ve siyaset hakkında tartışıyor. Bazı Facebook ürünleri aktif olarak küçülürken, diğerleri sadece kullanıcılarını kızdırıyor veya bilinçli hale getiriyor.

Tarih bize, sosyal ağların nadiren zarif bir şekilde yaşlandığını ve teknoloji şirketlerinin yolda çok fazla zarar verebileceğini öğretiyor. (Hayalet bir kasaba haline gelirken giderek daha fazla keyifsiz hale gelen ve istenmeyen postalarla dolup taşan ve sonunda kullanıcı verilerini reklam şirketlerine satan MySpace’i düşünüyorum.) Facebook’un önümüzdeki birkaç yılı, özellikle sızıntıların ardından dürüstlük çabalarını azaltmaya karar verirse, son birkaç yıldan daha çirkin olabilir.

Bunların hiçbiri Facebook’un güçlü olmadığını, düzenlenmemesi gerektiğini veya eylemlerinin incelemeyi hak etmediğini söylemez. Aynı anda Facebook’un düşüşte olduğu ve dünyanın her yerinde siyaseti ve kültürü şekillendirme becerisiyle tarihin en etkili şirketlerinden biri olduğu da doğru olabilir.

Ancak savunmayı sağlıklı paranoya sanmamalı veya bir platformun bir güç gösterisi için umutsuzca çırpınmasını karıştırmamalıyız. Godzilla sonunda öldü ve Facebook Dosyalarının da belirttiği gibi, Facebook da ölecek.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri