Ana SayfaTürkiyeFahrettin Koca, toplumsal bağışıklık için tarih verdi

Fahrettin Koca, toplumsal bağışıklık için tarih verdi

Sağlık Bakanı Koca, bu hafta Çin'den 10 milyon doz aşı geleceğini duyurdu

Sonbahara kadar 90 milyon doz da BioNTech aşısı alacaklarını kaydeden Sağlık BAKANI Koca, aşı takviminin planlandığı gibi ilerlemesi durumunda Türkiye’de toplumsal bağışıklığın yaz ortasında yakalanabileceğini belirtti. Koca, BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin’in de Haziran’da Türkiye’ye gelip Bilim Kurulu toplantısına iştirak edeceğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yapılan Bakanlar Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir soru üzerine, Sinovac firmasının CoronaVac aşısı ile ilgili üretim yetkisinin verildiğini, ancak bunun birkaç ay içerisinde gerçekleşemeyeceğini belirten Koca, bu hafta içinde önemli oranda Sinovac aşısı beklediklerini kaydetti.

UĞUR ŞAHİN BİLİM KURULU TOPLANTISI’NA KATILACAK

BioNTech aşısına ilişkin de bilgi veren Koca, toplam 90 milyon dozdan fazla aşının temin edilmesi yönünde anlaşmaların yapıldığını belirtti.

Prof. Dr. Uğur Şahin’in, bu hafta yapılacak Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısına video konferansla katılacağını belirten Koca, “O rakamlar bu hafta Uğur hocanın ağzından duyulsun istiyorum” ifadesini kullandı.

Aşı kampanyasını güçlü bir şekilde yapmak istediklerini söyleyen Koca, Şahin’i Haziran başında Türkiye’ye davet ettiklerini de dile getirdi.

TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK NE ZAMAN SAĞLANACAK?

Toplumsal bağışıklık konusunun Haziran veya Temmuz aylarında sağlanabileceğini, bunun Eylül ayına kalmayacağını belirten Koca, Haziran, Temmuz aylarında, BioNTech aşısında 50 milyon rakamına ulaşacaklarını söyledi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri