Ana SayfaTürkiyeFahri Kasırga YÖK üyesi olarak atandı

Fahri Kasırga YÖK üyesi olarak atandı

Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olan Fahri Kasırga, Erdoğan tarafından YÖK üyesi olarak atandı. Fahir Kasırga ile birlikte Prof. Hasan Mandal da YÖk üyesi oldu. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5 üniversite için rektör atama kararları ve detaylar…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5 üniversiteye yaptığı atamalar Resmi Gazete’de yayınlandı. Munzur Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ubeyde İpek ve Muş Alparslan Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat atandı.

Antalya AKEV Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Kamile Akgül’ün, İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Murat Aşkar’ın ve Ostim Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Murat Ali Yülek’in ataması gerçekleştirildi.

Fahri Kasırga YÖK üyesi oldu

Prof. Dr. Hasan Mandal ve uzun süredir Erdoğan’ın yakınında olan Fahri Kasırga YÖK üyesi oldu. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan karara göre, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2’nci, 3’üncü ve 7’nci maddeleri gereğince Yükseköğretim Kurulu üyeliklerine Prof. Dr. Hasan Mandal ve Fahri Kasırga seçildi.

Yükseköğretim Kurulu Üyeliğine, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’nci ve 7’nci maddeleri gereğince Üniversitelerarası Kurulca seçilen Prof. Dr. Muammer Yaylalı atandı.

Fahri Kasırga kimdir?

Eli Kanıl terör örgütü FETÖ’nün 15 Temmuz gecesi kaçırıp alı koyduğu isimlerden biriydi Fahir Kasırga. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden biri olan Kasırga, başdanışmanlığı görevini de yürütmekte.

1953 Rize doğumlu olan Fahri Kasırga, İstanbul Kabataş Erkek Lisesini bitirdikten sonra 1977 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1978 yılında Rize Hakim adayı olarak staja başladı.

1981 yılında Erzurum-Olur Cumhuriyet savcı yardımcısı olan Kasırga, sırayla Trabzon-Çaykara, Sakarya-Karasu Cumhuriyet Savcılığı ve Ordu-Fatsa, Diyarbakır, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulundu. 26 Kasım 2001 tarihinden beri Ankara Cumhuriyet Başsavcısı olarak hizmet vermekte iken 3 Ekim 2003 günü Adalet Bakanlığı Müsteşarlığına getirildi.

İstanbul Üniversitesi, Hukuk Fakültesi’ni 1977’de bitirdi.

Kasırga’nın idari görevleri

Erzurum-Olur Cumhuriyet Savcı Yardımcısı (1981)

Sırasıyla Trabzon-Çaykara, Sakarya-Karasu Cumhuriyet Savcılığı ve Ordu-Fatsa, Diyarbakır ve Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı (2001)

Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı (2003)

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 114’üncü maddesi gereği 22 Temmuz 2007 Türkiye genel seçimleri öncesi tarafsız Adalet Bakanı olarak görev yaptı.

Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri unvanıyla Başbakanlık Başdanışmanı (2008)

Başbakanlık Müsteşarlığı (2014)

Recep Tayyip Erdoğan’ın 12. Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği (2014-Devam)

YÖK Üyeliği (2015-Devam)

YÖK Üyeliğine Atanma Kanalı (Cumhurbaşkanlığı, ÜAK, Bakanlar Kurulu) ve Atanma tarihi

Cumhurbaşkanlığı kontenjanından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile 27.02.2015 tarihinde Yükseköğretim Kurulu Üyeliğine atanmıştır.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz