Ana SayfaTürkiyeFasülyecideki buluşma çok konuşulmuştu! Nureddin Nebati nasıl Hazine Bakanı oluverdi?

Fasülyecideki buluşma çok konuşulmuştu! Nureddin Nebati nasıl Hazine Bakanı oluverdi?

Halk TV’den Barış Soydan, Nureddin Nebati ile eski Hazine Bakanı Berat Albayrak arasındaki yakın ilişkiyi kaleme aldı.

Önce Lütfi Elvan ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki derin anlaşmazlığa dikkat çeken Soydan ardından Nebati ile Berat Albayrak ilişkisinin köklerini vurguladı.

Sanki Türkiye’nin değil başka bir ülkenin maliye bakanı gibiydi. TL’deki çöküşün derinleştiği, doların 14 TL’ye dayandığı son iki haftada hiç ortada görünmedi. Sessizliğinin arkasında faiz indirimleri konusunda Erdoğan’la ters düşmesinin yattığı Ankara kulislerinde konuşuluyordu. Cumhurbaşkanı’nın “Ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam” sözlerinin hedefinin Elvan olduğu bir sır değildi. Erdoğan’ın o sözlerini grup konuşmasında bir milletvekili hariç herkes alkışlamıştı. Alkışlamayan tek kişi Elvan’dı.

Lütfi Elvan, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndaki bir yılında ne yaptı, diye sorulduğunda ne söyleyebiliriz? Anlatacağımız pek bir şey yok. Yukarıdakilerden başka. Elvan’ın bakanlıktaki bir yılının aslında bir dirayetsizlik hikayesi olduğunu söylemek gerek.

Nebati’nin çok konuşulmayan iki önemli özelliği var. Birincisi ve en önemlisi, Berat Albayrak’a yakın bir siyasetçi olarak tanınması. Albayrak’ın son dönemdeki ender fotoğraflarından biri, Nureddin Nebati’yleydi. Albayrak ile Nebati geçen Ağustos’ta Süleymaniye’de otururlarken objektife yakalanmışlardı. (Veya belki de aralarındaki güçlü dostluğu bilerek sergilemek istemişlerdi.)

Nebati ile Albayrak’ın dostluğu, iki siyasetçinin sıradan ilişkisi değildi. Bir kaynağıma göre Nureddin Nebati, Berat Albayrak’a en yakın isimlerden biriydi. Zaten Hazine ve Maliye Bakan yardımcılığına da Albayrak tarafından getirilmişti.

Lütfi Elvan döneminde Albayrak’ın atadığı diğer iki bakan yardımcısı görevlerinden alınırken Nebati kalmayı başardı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,711TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri