Ana SayfaTürkiyeFatih'in orijinal portresi artık İstanbul'da!

Fatih’in orijinal portresi artık İstanbul’da!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi National Gallery’nin “Daimi sergilenen sanat eserleri” arasında yer alan Fatih Sultan Mehmet’in orijinal portresini 770 bin sterline satın aldı.

Venedikli ressam Gentile Bellini’ye ait olduğu bilinen üç Fatih Sultan Mehmet portresinden, özel koleksiyondaki tek örnek bugün Londra’da yapılan açık artırmada İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından toplamda 775 bin sterlin (yaklaşık 7 milyon TL) ödenerek satın alındı.,

National Gallery’nin “Daimi sergilenen sanat eserleri”nden olan Fatih Sultan Mehmet’in portresinin de yer aldığı müzayede, KOVID- 19 nedeniyle iki ay gecikmeli olarak yapıldı. Müzayedede İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni Dış İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Alkanalka temsil etti.

İtalyan ressam Gentile Bellini tarafından 1480 yılında yapıldığı tahmin edilen ve padişahın başka bir kişi ile resmedilen portresi, Londra’daki dünyaca ünlü Christie’s salonundaki müzayedede alıma çıkarıldı.

Portrenin özellikleri

Gentile Bellini’nin önemli resimleri arasında sayılan ve tuval üzerine yağlı boya ile yapılmış eserin eni 33,4, boyu ise 45,4 santimetre. Tablonun sağ alt köşesinde Latin harfleriyle not düşülen tarih 25 Kasım 1480.

Fatih Sultan Mehmet’in portresinde yer alan ikinci kişinin kim olduğu hala bilinmiyor. Christie’s müzayede salonunda İslam ve Hindu Sanat Eserleri sorumlusu olarak çalışan Sara Plumby’e göre, tablodaki kişinin kim olduğu hakkında iki farklı teori var. Birincisi ikinci figürün, padişahın üç oğlundan birisi olduğu yönünde. Ancak, tablodaki ikinci kişinin II. Mehmet ile arasındaki yaş farkının az olması bu iddiayı çürütüyor. Diğer iddiaya göre ise tablodaki figürün beyaz tenli ve tıraşlı olmasından yola çıkarak batılı bir kişi olduğunu öne sürüyor.

Fatih, 1429-1507 yılları arasında yaşayan ressam Bellini’yi 1479 yılında İstanbul’a davet etmiş, resmini yapmasına izin vermeden önce yeteneğinden emin olmak için saraydaki farklı kişilerin resimlerini çizdirmiş. Fatih Sultan Mehmet, İtalyan ressamın yeteneklerinden emin olunca portrelerini çizmesine izin vermişti.

İmamoğlu duyurdu

Müzayedenin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan tablonun yarın İstanbul’a getirilmesi bekleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kişisel Twitter hesabından alımı duyururken şu ifadeleri kullandı: “Londra’da açık artırma ile satılan, Fatih Sultan Mehmet Han’ın günümüze kadar gelebilmiş üç orijinal portresinden biri olan, İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinden 15. yüzyılda çıktığı tahmin edilen yağlıboya tabloyu İBB olarak satın aldık.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri