Ana SayfaTürkiyeFeramuz Üstün: Rant tartışmaları varken Türkiye’ye yabancı yatırımcı nasıl gelsin?

Feramuz Üstün: Rant tartışmaları varken Türkiye’ye yabancı yatırımcı nasıl gelsin?

Bir süredir kamuoyunu meşgul eden Mansur Yavaş ve Sinan Aygün arasındaki rüşvet polemiği çok net göstermiştir ki ülkemizdeki inşaat rantı meselesinde bir çok muğlak nokta bulunmaktadır. Bu muğlaklık ilgili kişileri de zaman zaman haksız yere töhmet altında bırakılabilmekte; bu işten nemalananlar kadar, yasal çerçeve içersinde hareket edenleri de bir takım iftira ve ithamların muhatabı kılabilmektedir. İmar yasalarımız ne yazık ki hem kurumsal bir devlet anlayışıyla hem de çağdaş belediyecilik anlayışıyla bağdaşmamakta ve acilen düzenlemeye gidilmesini gerektirmemektedir.

Feramuz Üstün: Eğer rant yasası çıkmış olsaydı

Partimizin genel başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu, başbakanlığı döneminde bu meseleyle bizzat ilgilenmiş, 2014 senesinde kanun taslağı kamuoyu ile paylaşılmış ve son halini almıştı. Bu yasa rant vergisini de içeriyordu ve taslağın son hali de “Eylem planına göre imar planı değişiklikleri sonucunda ortaya çıkan değer artışının belli bir oranı kamu payı olarak tahsil edilecek. Bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda Maliye, Hazine, İçişleri Bakanlığı ve Belediyeler Birliği çalışma yapacak.” metniyle 64. Hükümetin Reform Eylem Planı olarak açıklanmıştı.

Üstün: Şeffaflıktan ve adaletten yana tavrımızı koyduk

Biz, Gelecek Partisi olarak bürokrasinin ve devlet hayatının her alanında şeffaflıktan ve adaletten yana tavrımızı koymuş durumdayız. İşte bu gibi ikilemleri, iddiaları ve şahısları yıpratıcı olaylara meydan vermemek aynı zamanda da muğlaklığı yok eden ve yasaların arkasından dolanarak bir takım şahsi menfaatlere çanak tutan yasaların tümden revize edilme taraftarıyız.

Feramuz Üstün: Bu şartlar altında Türkiye’ye yabancı yatırımcı gelmez

Sürekli birbirini tekrar eden bu gibi olaylar yabancı yatırımcıyı da ürkütmekte ve adeta Türkiye’den fikren ve fiilen uzaklaştırmaktadır. Sayın Yavaş ve Sayın Aygün arasında geçen bu polemiği takip eden yabancı bir yatırımcı bırakın Türkiye’de yatırım yapmayı düşünmeyi belki de hali hazırdaki bir projesini bile iptal edebilir. Bu, üçüncü dünya ülkelerinde bile artık eşine az rastlanır bir olaydır. İlgili makamların bu yasalar hakkında ivedilikle harekete geçmesi ve gereken düzenlemeleri yapmaları gerekmektedir. Bu ve geçmişte bunun gibi yaşanan olayların gelecekte yaşanmaması adına Sayın genel başkanımızın o günlerde hazırlayıp kamuoyuna sunduğu taslak acilen raflardan indirilmeli ve yürürlüğe konması için bir an evvel gereken adımlar atılmalıdır.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz