Ana SayfaTürkiyeFETÖ'den yargılanan Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak için karar bozuldu

FETÖ’den yargılanan Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak için karar bozuldu

FETÖ’den yargılanan Ahmet-Mehmet Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak hakkındaki ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay’dan döndü. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, FETÖ’nün darbe çağrısı davasında Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’a verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozdu.

Yargıtay, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın tahliye taleplerini reddederek, ‘anayasayı ihlal değil FETÖ’ye bilerek ve isteyerek yardım etme suçunu’ işlediklerine karar verdi.

Yargıtay, Mehmet Altan’ın, yeterli ve inandırıcı delil bulunmadığından beraatine karar verilmesine hükmetti.

Anayasa Mahkemesi 11 Ocak’ta verdiği kararda, Mehmet Altan’ın haklarının ihlal edildiğini belirlemişti. Kararda Mehmet Altan’a 20 bin TL tazminat ödenmesine de hükmedilmişti.

Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak’a ağırlaştırılmış müebbet

Mehmet Altan, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak, 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri iddiasıyla yargılandıkları davada geçen 2018 Şubat ayında ‘anayasayı ihlal’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

AİHM Türkiye’yi suçlu buldu

Daha sonra Avrupa insan Hakları Mahkemesi (AİHM)’ne taşınan davada AİHM, 20 Mart 2018’de Mehmet Altan ile birlikte Zaman Gazetesi yazarı Şahin Alpay’ın davasında AİHM Sözleşmesi’nin ihlal ettiğine hükmetmiş, Türkiye davacıların her birine manevi tazminat olarak 21 bin 500 Euro ödemeye mahkum edilmişti

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz