Ana SayfaTürkiyeFETÖ'nün kumpas kurduğu kripto uzmanı Tamer Karslıoğlu görevine iade edildi

FETÖ’nün kumpas kurduğu kripto uzmanı Tamer Karslıoğlu görevine iade edildi

FETÖ’nün üst üste kurduğu kumpaslardan birinin mağduru da kripto uzmanı Yarbay Tamer Karslıoğlu’ydu. Kumpas davalarında geçirdiği soruşturmaların ardından 2012’de TSK’dan uzaklaştırılan Tamer Karslıoğlu uzun süredir yürüttüğü hukuk mücadelesini kazandı. Onu yargılayan, mahkum ettiren, ordudan atan FETÖ’cüler ise bugün yurt dışında kaçak ya da hapiste.

Tamer Karslıoğlu’nun hikayesi

Genelkurmay Başkanlığı’nda kripto uzmanı olarak görev yaparken 2012’de FETÖ kumpası ile TSK’dan atılan Yarbay Tamer Karslıoğlu, 7 yıllık hukuk mücadelesini kazandı. Bölge idare Mahkemesi Yarbay Karslıoğlu’nun TSK’dan atılma kararını iptal etti, göreve iadesini onayladı. Karslıoğlu’nun mesleğe dönüş işlemleri başlatıldı.

Yarbay Tamer Karslıoğlu, Genelkurmay Başkanlığı Elektronik Sistemler Komutanlığı’nda (GES) bilişim uzmanı, şifre çözücüydü. Bir word dosyasında adı geçtiği için casusluk şüphesiyle 25 Ekim 2010’da gözaltına alındı. ‘İstanbul askeri casusluk’ soruşturmasının 56 şüphelisinden biriydi. Çoğunluğunu denizci subayların oluşturduğu davanın tek karacı subayıydı.

Yargılama sürerken şüpheliler arasında TSK’dan atılan tek subay da o oldu. 14 Mart 2012’de TSK’dan ilişiği kesildi. 17-25 Aralık sonrasında ‘İstanbul askeri casusluk soruşturması’nın da FETÖ kumpası olduğu anlaşıldı. Ocak 2016’da Tamer Karslıoğlu ile 56 şüpheli beraat etti. Karslıoğlu’nun Anayasa Mahkemesi’ne 2014’te yaptığı başvuru, 3 yıl sonra 6 Eylül 2017’de sonuçlandı.

Hürriyet’in haberine göre, Anayasa Mahkemesi Yarbay Tamer Karslıoğlu’nun ‘masumiyet karinesinin ihlal edildiğine, hak ihlali yapıldığına’ hükmetti ve mesleğe geri dönüşün önü açıldı. Bu karardan 1 yıl 6 ay sonra Ankara Bölge İdare Mahkemesi de Yarbay Tamer Karslıoğlu’nun mesleğe geri dönüşüne onay verdi.

Ona kumpas kuranlar ya tutuklandı ya da yurt dışına kaçtı

Davanın ilk savcısı olan dönemin özel yetkili savcısı Fikret Seçen hakkında, FETÖ/PDY’den yakalama kararı çıktı. Seçen, yurtdışına kaçtı.

Davanın duruşma savcısı Celal Kara da Zekeriya Öz ile birlikte yurtdışına firar etti.

Soruşturmayı yürüten dönemin Emniyet Müdürü Nazmi Ardıç yasadışı dinleme ve FETÖ/PDY’den tutuklandı.

Davaya bakan 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Metin Özçelik tutuklandı.

Yarbay Karslıoğlu’nun TSK’dan atılmasına onay veren Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin tüm üyeleri 15 Temmuz’dan sonra tutuklandı.

Görev yeri henüz belli olmadı

TSK, mahkeme kararının kendilerine ulaşması üzerine Yarbay Tamer Karslıoğlu’nun özlük haklarının iaedesi ile mesleğe geri dönüş işlemlerini başlattı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı resmi bir yazı ile bunu bildirdi. 2012 Mart’ta meslekten atıldığını öğrenen Tamer Karsıoğlu 2019 Mart’ta da mesleğe geri döndüğünde öğrendi. Yarbay Tamer Karslıoğlu görev yerinin belirlenmesinin ardından önümüzdeki günlerde 7 yıl ara vermek zorunda kaldığı mesleğine dönecek.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz