Ana SayfaTürkiyeFigen Yüksekdağ, cumhurbaşkanına hakaretten beraat etti

Figen Yüksekdağ, cumhurbaşkanına hakaretten beraat etti

HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten yargılandığı davadan beraat etti

HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davadan beraat etti.

Yüksekdağ, savunmasında “Böyle bir davanın açılması, Türkiye’nin sosyal ve siyasal bir krizde olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Yüksekdağ, Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davaya tutuklu bulunduğu Kocaeli 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nden videokonferans aracılığıyla katıldı. Taraf avukatları salonda hazır bulunurken, bazı HDP milletvekilleri de duruşmayı izledi.

Kürsü dokunulmazlığı

Yüksekdağ, böyle bir davanın açılmasının Türkiye’nin sosyal ve siyasal bir krizde olduğunun göstergesi olduğunu söyledi.

İfadelerinin kürsü dokunulmazlığı çerçevesinde değerlendirilmesini talep eden Yüksekdağ, davanın ağır ceza mahkemesinde görülmemesi gerektiğini belirtti.

Sanık avukatı Kenan Maçoğlu da müvekkilinin yargılamaya konu konuşma sırasında milletvekili olduğunu belirtti ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları da göz önünde bulundurularak, dosyanın düşmesi gerektiğini ifade etti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri