Ana SayfaTürkiyeFikri Akyüz: Soğana gelen zamdan Cumhurbaşkanı sorumlu tutulacaksa istediği adamla çalışır

Fikri Akyüz: Soğana gelen zamdan Cumhurbaşkanı sorumlu tutulacaksa istediği adamla çalışır

Gazeteci Fikri Akyüz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Başkanı Başkanı’nı görevden almasına ilişkin tespitler yaptı. Twitter hesabından açıklamada bulunan Fikri Akyüz, “Soğana gelen zamdan Cumhurbaşkanı sorumlu tutulacaksa o zaman istedi adamla çalışma hakkına sahip olmalı” dedi.

Gazeteci Fikri Akyüz’ün Cumhurbaşkanı tarafından Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasına ilişkin fikirleri şu şekilde:

  1. Merkez Bankası Başkanlığı’na dün gece yeni başkan atandı. Deniliyor ki “Erdoğan Merkez Bankası’na müdahale edememeli.” Bu mantığı anlayamıyorum. Soğana gelen zamdan sorumlu olan Cumhurbaşkanı istediği adamla çalışma hakkına sahip olabilmeli. Yeter ki liyakatli olsun.
  2. Merkez Bankası Başkanı’nı mevzuat gereği Cumhurbaşkanı atar. Tabii ki liyakatli olmak şartıyla. Bu hükümetin liyakatsiz pek çok ismi göreve getirdiğini zaten yazıp söyleyen biriyim. Ama bir Cumhurbaşkanı ekonominin tüm sorumluluğunu üstlenirken Ey Merkez Bankası Başkanı sen benim çizdiğim ekonomi politikalarının dışına çık çıkabildiğin kadar, kafana göre takıl” diyemez ki. Neticede Cumhurbaşkanı’nın, yeni sistem gereği hem siyaseten hem hukuken sorumluluğu vardır.
  3. Görevden alınan Başkan kötü müydü gelen Başkan iyi midir, bunu bilemem. Kaldı ki bu durum, bu tivitimin amacının dışındadır. Keza, “Efendim yeni Başkanlık sistemi sakıncalı, ekonomi kötü, liyakate değil itaate ehemmiyet veriliyor vs…” gibi tahliller de başka bir yazının konusudur.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz