Ana SayfaTürkiyeFinans dünyası şokta! Serkan Özcan, bankacılık sektöründeki skandal geri alım talebini yazdı

Finans dünyası şokta! Serkan Özcan, bankacılık sektöründeki skandal geri alım talebini yazdı

BBVA, ekonomik daralma, kur artışı ve yüksen enflasyon nedeniyle Garanti’de kalan hisseleri için gönüllü pay alım teklifi fiyatıyla gündemde. Çünkü 2013’te 22,5 milyar dolar değere ulaşan hisseler bugün 5 milyar dolar ediyor.

BBVA, 7 yıl önce hisse başına 4 dolar ödediği Garanti Bankası’nda mülkiyetinde olmayan bütün hisselerin alınması için gönüllü pay alım teklifi yapılmasına karar verdi. BBVA’nın, ekonomik daralma ve döviz kurlarındaki artışın etkisiyle değeri 8 senede 22,5 milyar dolardan 5 milyar dolara gerileyen Garanti’deki hisseler için belirlediği gönüllü pay alım teklif fiyatı ise 1,22 dolar oldu.

Türkiye bankacılık sektörü daha önce benzeri görülmemiş bir geri alım kararına sahne oldu. KAP’a yapılan açıklamaya göre, İspanya merkezli BBVA, Türkiye Garanti Bankası A.Ş.’nin halihazırda BBVA mülkiyetinde bulunmayan paylarının tamamı için bir gönüllü pay alım teklifi yapılmasına karar verdi.

BBVA, ekonomik daralma, rekabetçi kur ve yüksen enflasyon nedeniyle değeri 2013’te 22,5 milyar dolarken bugün 5 milyar dolar olan Garanti’de kalan hisseler için hisse başına 12,20 TL gönüllü pay alım teklif fiyatı belirledi.

BBVA 7 yıl önce hisse başına 4 dolar ödemişti. Bugün ise bu oran 1,22 dolara düştü.

Gönüllü pay alıma konu olan tüm payların satın alınması durumunda BBVA tarafından 25,7 milyar TL, (yaklaşık 2,25 milyar euro) ödeme yapılacak.

Serkan Özcan’dan dikkat çeken tweet

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan da, söz konusu geri alıma ilişkin yaptığı paylaşımda, Garanti Bankası’nın gerileyen değerini ‘rekabetçi kur’a bağlayarak, kötü ekonomi yönetimine dikkat çekti:

“Rekabetçi Kurun faziletleri bitmek bilmiyor!!

-Enflasyonda rekorlar kırılır,
-Asgari ücret Çin’in bile altına düşer,
-Eczanelerde ithal ilaç bulmak zorlaşır,
-En iyi şirketlerin değeri yerlere düşer.

BBVA 7 yıl önce hisse başı 4 dolar ödediği #GARAN’a bugün 1,22 dolar öneriyor.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri