Ana SayfaTürkiyeFiyat farkları nasıl ödenecek? İş dünyası mağduriyet yaratan o düzenlemenin değiştirilmesini istiyor

Fiyat farkları nasıl ödenecek? İş dünyası mağduriyet yaratan o düzenlemenin değiştirilmesini istiyor

Türk lirasında son aylarda yaşanan ve normal olmayan büyük değer kaybı hammadde iş dünyasını çıkmaza soktu. Oluşan fiyat farkları için yeni düzenleme çağrısında bulunan iş insanları, 30 Aralık 2021 tarihinden önce ihalesi yapılan sözleşmelerdeki fiyat farklarının karşılanmasını istiyor.

Ülkemizde ve dünyada hammadde temininde ve tedarik zincirlerinde aksaklıklar ve girdi fiyatlarında beklenmeyen artışlar meydana gelmiştir. Ayrıca ülkemiz özelinde döviz kurunda önceki aylara göre ciddi oynaklık ve artışlar meydana gelmiştir. Her iki durumun da etkisi piyasa koşullarında maliyet fiyatlarının ciddi oranda artışı ile görülmüş ve kalıcı olarak devam etmektedir.

Yukarıda bahsedilen nedenlerden ötürü 4734 sayılı kanuna göre ihalesi yapılan yapım işleri için ilave fiyat farkı düzenlenmesi zaruri olmuştur. Bu noktada TBMM’ye sunulan/sunulacak olan ilave fiyat farkı düzenlemesi planlanmıştır.

Planlanan düzenleme incelendiğinde  yapım işlerinde sadece 01/07/2021 ve 31/12/20211 tarihleri arasında yapılan imalatlara Ek/İlave fiyat farkı verileceği görülmektedir.

Planlanan düzenleme; idareden kaynaklı sebeplerden dolayı henüz yapımına  başlanamamış yapım işleri ile yine idareden kaynaklı sebeplerden ötürü sözleşme süresi uzamış yapım işlerini ve sözleşme süresi birkaç yıla yayılmış olan ve bahsi geçen zaman aralığında ancak bir kısmı yapılabilen yapım işlerini kapsamamaktadır.

Bu durum göz önüne alındığında planlanan düzenlemeyi zorunlu kılan şartların 2022  sonrası dönemde de devam etmesi ve kalıcı olması beklenmektedir. Yani artan maliyet fiyatlarında bir düşüş olasılığı bulunmamaktadır. Sözleşmesinde fiyat farkı verilmesi öngörülen işlerde ortaya çıkan fiyat farkı bedelleri ise mevcut fiyat artışlarını karşılayamamaktadır.

Bu nedenle 30/11/2021 tarihinden önce ihalesi yapılan, sözleşmesi ve yapımı devam eden tüm yapım işlerinde de aynı uygulamanın yapılması ve Ek/İlave fiyat farkı verilmesi gerekmektedir.

İşte itiraza konu olan o düzenleme.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,698TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri