Ana SayfaTürkiyeFlaş! Flaş! Temel Kotil yoğun bakımda

Flaş! Flaş! Temel Kotil yoğun bakımda

Eski THY yöneticisi Temel Kotil kimdir? Temel Kotil nereli ve kaç yaşında? Ünlü isim koronavirüs nedeniyle yoğun bakıma alındı.

Temel Kotil kimdir nerelidir? Kaç yaşında ve nereli? Kısa süre önce koronavirüse yakalandığını duyuran Temel Kotil yoğun bakıma alındı. Uzun süre Türk Hava Yolları’nda yöneticilik yapan Temel Kotil kimdir, kaç yaşında? Kotil, THY’deki üst düzey yöneticiliğinin ardından Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) Genel Müdürü olarak görev yapmaktaydı.

Bir süredir koronavirüs tedavisi gördüğü bilinen Kotil’in kronik rahatsızlığı bulunmuyordu. Şu anda TUSAŞ Genel Müdürü olan ve 2005 – 2016 yılları arasında Türk Hava Yollarında Genel Müdürlük ve İcra Kurulu Başkan vekilliği görevini yürüten Kotil’in hayatı, yaşı, sağlık durumu gibi bilgiler merak edildi. Peki Temel Kotil kimdir? TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil kaç yaşında, nereli?

Kotil TUSAŞ’ta koronavirüs günlerini böyle anlatmıştı.

Temel Kotil kimdir? Nereli?

Rizeli olan Temel Kotil 2005 yılında Türk Hava Yolları Genel Müdürü olarak atandı. Temel Kotil, 1959 yılının Aralık ayında Rize’de Gündoğdu ilçesinin Araklı mahallesinde 5 kardeşin üçüncüsü olarak doğmuştur. Fatma ve Müşerref adında İki ablası, Emine adında bir kız kardeşi, Yusuf adında bir erkek kardeşi vardır. İlkokula Rize’de Gündoğdu ilçesinde 1967 yılında başladı. İki sene sınıfta kaldıktan sonra 1969 yılında İstanbul’a gemi ile gitti. İstanbul’da Cerrahpaşa’da Ali Paşa İlkokulunda okuyarak mezun oldu. Davutpaşa Ortaokulu bitirdi. Babası O 5 yaşında iken Almanya’ya çalışmaya gitmiş. 5 sene orada çalıştıktan sonra dönüp İstanbul’a yerleşmiş.
1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını 1986 yılında ABD’nin Ann Arbor kentindeki Michigan Üniversitesi’nin “Uçak Mühendisliği” bölümünde tamamladı. Ardından aynı üniversitede Makine Mühendisliği dalında ikinci yüksek lisansını 1987 yılında yaptı. Devam ederek yine Michigan Üniversitesinde “Makine Mühendisliği” bölümünde doktorasını 1991 yılında tamamladı.

Temel Kotil kimdir? Temel Kotil nereli? Son sağlık durumu nasıl?

1991 yılında yurda döndükten sonra 1991-93 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Havacılık ve İleri Kompozit Laboratuarlarının kuruculuğu ve yöneticiliğini yaptı. İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Yardımcı Doçent ve Doçent olarak hizmet veren Temel Kotil, aynı fakültede Bölüm Başkan Yardımcılığı ve 1993 -1994 yıllarında da Fakülte Dekan yardımcılığı görevlerini yürüttü.

Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde 1994-1997 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı olarak görev yaptı. Görevi sonrasında Üniversiteye döndü. 2001 yılında ABD’de Illinois Üniversitesinde misafir profesör olarak görev yaptı.

Çok sayıda bilimsel yayını bulunuyor

Temel Kotil Daha sonra New York’ta Advanced Innovative Technologies Inc.’de Araştırma ve Mühendislik Bölümü Başkanlığı görevi yaptı. Sonra da İstanbul ÜniversitesiMakina Mühendisliği Bölümü’nde dersler verdi. Temel Kotil’in birçok araştırma ve bilimsel yayını vardır.
Temel Kotil, Remziye Kotil ile evlidir. Enes Seyfullah, Bilal Ali ve Kübra adlarında üç oğlu bir kızı vardır. Enes Seyfullah adındaki oğlu ABD.’de yaşamaktadır.

Mart 2003 yılında Teknik Genel Müdür Yardımcısı olarak THY’da göreve başladı. 2005 yılında THY Genel Müdürlüğüne atandı. 2006 yılında Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. 2010 yılında Avrupa Havayolları Birliği (AEA) Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. 1 Ocak 2014 itibarı ile Avrupa Havayolları Birliği’nin (AEA) Başkanlığına seçildi.

21 Ekim 2016 tarihinde THY Genel Müdürlüğünden ayrıldı. Kotil, TAI’nin yaklaşık bir yıldır yönetim kurulu üyesi iken yeni görevi ise Türk Havacılık ve Uzay Sanayi(TAI) genel müdürlüğü makamına geçti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri